Един гражданин попитал градоначалника на Шумен Красимир Костов: „Кмете, знаеш ли коя улица на града не е разкопана?“ Не – казал управникът, – не зная. Кажи коя? „А, няма да кажа – отговорил шуменецът, – защото ще разкопаете и нея“. Това е един от десетките вицове, които хрумват измъчените шуменци, след като от почти година и половина живеят в град, чиито улици са надупчени като швейцарско сирене.
Ситуацията в града е като при онази притча за султана и народа, дето управникът решил да намали данъците, защото му донесли, че народът вече не недоволства, а яде, пие и се весели. „Значи не е добре работата, намалявайте данъците” – отсякъл велможата.
Работата на шуменци не е толкова зле, защото те още се ядосват, мърморят, ругаят. През август разкопаването с цел ремонт и рехабилитацията на градската ВиК мрежа достигна своя пик. Проектът по програма ИСПА на обща стойност 30,15 млн. евро беше разработен през далечната 2002 г. и одобрен през 2003 г., а първата копка беше направена през април м. г. Той предвижда подмяна на канализацията на 189 от общо 269-те улици в Шумен. В последния момент отпадна изграждането на пречиствателната станция за отпадни води. В началото на февруари т. г. МОСВ отряза с 3 млн. евро почти финализирания проект.
В момента в града се копае на около 30- 40 места едновременно. Центърът на Шумен, включително и ларгото, се тресе от машини, който пробиват дупки, като в една позната тв реклама за телефони... „Разчитаме на медиите да обяснят на гражданите, че трябва да издържат това, за да се приключи с проекта”, умоляват от общината на всеки брифинг. Както се казва „трай баба за хубост”. И шуменецът се старае да си трае.
И както се казва в друга българската поговорка едно зло никога не идва само. Не им стигаха на шуменци изкопите на ИСПА, но дойдоха парите и от друг европроект – този за рехабилитацията на централната градска част на града. През юли премиерът Борисов гръмна бутилка шампанското за първата копка. Проектът е на стойност 5,6 млн. лв и трябва да бъде изпълнен за 5 месеца. „Със стартирането му Шумен поема своя поход като модерен европейски град“, каза червеният кмет Красимир Костов, редом да премиера, който пак повтори тезата си, че не дели градоначалниците по цвят и партии.
Заради строителните дейности по рехабилитацията на центъра ще се наложи поетапно да бъдат затваряни магазините и кафенетата от пл. "Кристал" до "Руски паметник". Шумен е известен и с най-дългата кръчма в страната. По протежение почти на два километра по ларгото под градския часовник до Градската градина са разположени десетки кафенета със стотици масички, подредени под сянката на дърветата. Максималният срок, в който те няма да работят, ще е от 9 до 11 дни, обещаха строителите.
И ако от ИСПА страдаха главно шофьорите и най-вече таксдижиите, заради разкопаните и затворени платна, покрай рехабилитацията на центъра почнаха и неволите на пешеходците. Градската управа се мъчи да лавира между гнева на шуменци и надеждата част по скоро ремонтите да приключат. Кметът се надява до местните избори избирателите да са забравили неволите и като дойде време да се ходи до урните, градът да грее.