Най-богатата община в България на глава от населението – Несебър, открай време е известна с уникалните политически процеси и явления, които протичат в нея. Всеизвестен факт е, че там основните български партии не могат да пробият, а господстват специални местни коалиции, зад които стоят сенчести икономически образувания и дори единични могъщи олигарси.
Че Несебър е твърде специална община се потвърди и на последната извънредна сесия на Общинския съвет, свикана на 20 август, в разгара на летния туристически сезон, заради необходимостта от актуализиране на бюджета. По време на заседанието, покрай промяната в паричната рамка, местните съветници разгледаха набързо и още трийсетина точки, една от които беше удостояването със званието „почетен гражданин“ на единия от зам. кметовете – Янаки Стоянов. Предложението е във връзка с „60-сет годишния му юбилей“ (запазен е правописът от докладната записка), нищо, че на 1 септември Стоянов всъщност навършва не 60, а 63 години.
По време на обсъждането на тази идея, съветникът Христо Тодоров от коалиция „Либерално демократичен съюз Несебър“ (?!), предложи да се даде думата на „бенефициента“ Янаки Стоянов, та да каже лично какво мисли по въпроса за удостояването му с почетното звание. Така Стоянов бе забъркан в неприличната ситуация сам да се аргументира защо трябва да получи титлата. Изпъна се човекът на трибуната на местния парламент и започна да се гъне и препотява: „Всичко е във ваши ръце, какво да ви кажа? Три мандата съм бил общински съветник, половин мандат бях кмет. Ако прецените, че съм направил нещо изключително, защото изискването е да съм направил нещо изключително, гласувайте това решение“ – заобяснява Янаки Стоянов, който е заместник по общинския ред, спорта и младежките дейности и е бивш борец.
Кметът Николай Димитров се опита да смекчи неудобната ситуация като след речта на заместника си допълни, че Несебър бил малък град, всички се познавали, а Стоянов прославил курорта навремето в качеството си на спортист. Общинският съветник Славян Теофилов, който постоянно сменя партиите, в които членува, а последно май мина през „Атака”, допълни „тактично”, че „по-добре да удостояваме с почетни граждани живи, а не мъртви”. Той впрочем беше единственият (за разлика от предното заседание), който отново си позволи да пристигне на сесията по къси гащи и джапанки.
Край на дебата за почетното гражданство на Янаки Стоянов даде селската кметица Янка Чакърова с мощен крясък: „И да се отбележи, че е човек от Баня!”, предизвиквайки бурен смях в залата. Вече никой не помни кой поред мандат Чакърова е кметица на въпросното село Баня, но иначе тя отдавна е станала известна с ненавистта си към модните тенденции, тъй като неизменно пристига на сесиите на ОбС-Несебър с посурнати стари дрешки и изтъркани маратонки. Това обаче в никой случай не й пречи да поддържа високо самочувствие и да подвиква наляво и надясно на съветниците и на общинския кмет да посетят поредния панаир в подопечното й село.
В крайна сметка, с пълно единодушие местният парламент гласува заместник градоначалника Янаки Стоянов да стане почетен гражданин на Несебър, макар че в кулоарите се чуха откровени коментари, че с това решение се омаловажавала титлата и то дори било срамно. Иначе Стоянов благодари на общинските съветници с репликата: Ще ви поканя, вие знаете къде, за да го отбележим!, което предизвика одобрително мъжкарско ръмжене в залата.
Всъщност докладната за почетното гражданство за малко щеше да се окаже незаконна, тъй като беше внесена от друг зам. кмет – Ели Кирилова, която няма това право. В последния момент градоначалникът Николай Димитров съобщи, че поема отговорността и той става вносител на предложението, което спаси община Несебър и почетения Янаки Стоянов от пълен позор.