Русенските „Напоителни системи” акостираха в Шумен


Русенските „Напоителни системи” акостираха в Шумен
Проф Димитър Русев (вляво) и Тинко Тинчев се тревожат за бъдещето на Русе
14 Септември 2010, Вторник


Гаврата с Русе продължава с пълна сила. След като дунавският град се лиши от Апелативния съд, от Държавен контрол, а Данъчната дирекция е на подчинение на Варна, сега се готви гибелта и на местния клон на „Напоителни системи”, алармираха председателят на Земеделската камара в Русе проф. Димитър Русев и членът на УС на националната асоциация по напояване Тинко Тинчев. Проектът на правителството за преструктуриране на държавното дружество "Напоителни



Автор: Иван ВАНЕВ

системи" предвижда клонът в Русе да бъде ликвидиран като самостоятелна структура и да мине заедно с Търговище на подчинение към Шумен. Така Русе ще затвърди бъдещата си съдба на град със затихващи функции, каквато е тенденцията напоследък.

Според проф. Русев това преструктуриране се прави некомпетентно и „на кило”, като ще доведе до пълната ликвидация на държавното дружество. Замислената промяна – смята специалистът – драстично ще увеличи риска от наводнения в Русенско, ще влоши икономическите показатели на новата структура, тъй като Шумен няма достатъчнет административен капацитет и в крайна сметка ще доведе до щети за държавата. Преминаването на русенския клон към шуменския е недопустимо и поради това, че противоречи на ангажимента на България по Конвенцията за опазване на река Дунав. Основната дейност на клона в Русе е свързана с отводняването на 107 000 декара земеделска земя, поддържане и експлоатация на 5 язовира, 52 напоителни и 11 отводнителни помпени станции, 138 км отводнителна мрежа, над 500 километра главни и разпредебителни напоителни канали, 75 километра защитни дунавски диги, 104 километра корекции и диги по водосбора на долното течение на Янтра и Русенски Лом, от Свищов да чак до Силистра. Изброяваме всички тези скучни иначе цифри, за да стане ясно, че за какви огромни ангажименти става дума. И докато водата от шуменските язовири се подава основно за напояване, съвсем различен подход се изисква за управлението на язовирите в Русенска област.

Членът на УС на Националната асоциация по напояване Тинко Тинчев е съгласен, че преструктуриране на структурите наистина е необходимо, но не и по този механичен начин. „Време е да се изясни с какви мелиоративни земи разполага България, от доста време няма ясна картина на хидромелиорациите – признава той. – Едва тогава може да се говори за евентуално уедряване, но не и по този начин“.

В защита на местния клон на „Напоителни системи” се обяви и областният управител на Русе Пламен Стоилов, който настоя пред земеделското министерство да се запази русенската структура на „Напоителни системи”.



В категории: Новини , Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки