Гаврата с Русе продължава с пълна сила. След като дунавският град се лиши от Апелативния съд, от Държавен контрол, а Данъчната дирекция е на подчинение на Варна, сега се готви гибелта и на местния клон на „Напоителни системи”, алармираха председателят на Земеделската камара в Русе проф. Димитър Русев и членът на УС на националната асоциация по напояване Тинко Тинчев. Проектът на правителството за преструктуриране на държавното дружество "Напоителни
системи" предвижда клонът в Русе да бъде ликвидиран като самостоятелна структура и да мине заедно с Търговище на подчинение към Шумен. Така Русе ще затвърди бъдещата си съдба на град със затихващи функции, каквато е тенденцията напоследък.
Според проф. Русев това преструктуриране се прави некомпетентно и „на кило”, като ще доведе до пълната ликвидация на държавното дружество. Замислената промяна – смята специалистът – драстично ще увеличи риска от наводнения в Русенско, ще влоши икономическите показатели на новата структура, тъй като Шумен няма достатъчнет административен капацитет и в крайна сметка ще доведе до щети за държавата. Преминаването на русенския клон към шуменския е недопустимо и поради това, че противоречи на ангажимента на България по Конвенцията за опазване на река Дунав. Основната дейност на клона в Русе е свързана с отводняването на 107 000 декара земеделска земя, поддържане и експлоатация на 5 язовира, 52 напоителни и 11 отводнителни помпени станции, 138 км отводнителна мрежа, над 500 километра главни и разпредебителни напоителни канали, 75 километра защитни дунавски диги, 104 километра корекции и диги по водосбора на долното течение на Янтра и Русенски Лом, от Свищов да чак до Силистра. Изброяваме всички тези скучни иначе цифри, за да стане ясно, че за какви огромни ангажименти става дума. И докато водата от шуменските язовири се подава основно за напояване, съвсем различен подход се изисква за управлението на язовирите в Русенска област.
Членът на УС на Националната асоциация по напояване Тинко Тинчев е съгласен, че преструктуриране на структурите наистина е необходимо, но не и по този механичен начин. „Време е да се изясни с какви мелиоративни земи разполага България, от доста време няма ясна картина на хидромелиорациите – признава той. – Едва тогава може да се говори за евентуално уедряване, но не и по този начин“.
В защита на местния клон на „Напоителни системи” се обяви и областният управител на Русе Пламен Стоилов, който настоя пред земеделското министерство да се запази русенската структура на „Напоителни системи”.