Тези дни станаха известни победителите в класацията за наградите и антинаградите за устойчиво развитие „Космат дъб“ и „Пъстър пор“.
Автор: Веселина Николова
Първенец в антипрестижната надпревара сред управляващите органи е този на оперативна програма „Околна среда“ към Министерството на околната среда и водите. Сред представителите на бизнеса пък победители са „Дънди прешъс металс“ и „Аурубис – България“. Те отнесоха тазгодишното „зловонно“ отличие „Пъстър пор“.
Носители на „Космат дъб” пък станаха „Овергаз”, „Космо мобайл – България” и ”Ти Ен Ти – България”.
Въпросните награди са учредени през 2011 г. от Коалиция за устойчиво развитие, сформирана от различни граждански организации и екологични движения.
Чрез уникалната класация се отличават добрите и лошите практики на администрацията и бизнеса в сектора на устойчивото развитие, като се отчитат няколко критерии. Сред тях са опазването на околната среда, на общественото здраве, възстановяване и развитие на градската среда, грижа за коренното население и местните общности, борба с климатичните промени, оползотворяване на отпадъците и т. н.
Символ на антинаградата за липса на устойчиво развитие е пъстрият пор, известен още като европейски пъстър и сарматски пор – eдин от най-редките български бозайници. Той населява открити пространства, а у нас се среща най-често в Добруджа и Западна България.
Пъстрите порове са много съобразителни и интелигентни животни, но се кичат с лошата слава на безпощадни убийци. Животинката е строго защитен вид, включен в Закона за биологичното разнообразие и Бернската конвенция.
Патрон на наградата за устойчиво развитие е косматият дъб – същият вид, от който са и отсечените край Бяла Слатина дървета. Той е листопаден храст или дърво, достигащ до 15 метра. Принадлежи към сем. Букови. В короната си приютява птици, генерира води, а с жълъдите си и обилната листна маса храни множество горски бозайници. Видът е ключов за приоритетно опазване на природното му местообитание.