СКАТ и НФСБ в защита на интересите на държавата


СКАТ и НФСБ в защита на интересите на държавата
25 Октомври 2013, Петък


Няколко тежки истини за бургаския плаж, за храма „Св. св. Кирил и Методий“ и за политиката на Областна управа в морския град

Автор: Десант

Вместо да следи дали общинските власти в Бургас спазват законите и техните разпоредби,  държавата нехае за това, че уникалната плажна ивица, както и редица емблематични за морския град сгради са напът да изчезнат. Става въпрос за сериозни закононарушения, прикривани от висши чиновници както от местната, така и от централна власт.“

С тези свои думи управителят на телевизия СКАТ и съпредседател на „Национален фронт за спасение на България“ Валери Симеонов обобщи общественото недоволство срещу случващото се в Бургас през последните години. Това стана в предаването на патриотичната медия „От упор“ на 20 октомври. Освен съпредседателят на НФСБ, гост на водещия Димитър Байрактаров бе и областният управител Павел Маринов.

Повод за дискусията бе поредният скандал, забъркан от наемателя на бургаския плаж – фирмата „Бургас бийч“, която под носа на общинската и областната администрация разора и издълба пясъка на бреговата ивица, след което го насипа на „дюни“ с голяма височина. Необезпокояван от никого, концесионерът Атанас Атанасов си позволи подобно самоуправство и през февруари т. г.
Тогава той натрупа огромни диги, които отрязаха достъпа до брега и дори скриваха видимостта към морето. Оправданието и за двата случая бе, че подобни размествания на пясъчни маси се налагало заради брегоукрепване.

След разследване на телевизия СКАТ се оказа, че концесионерът няма никакви права да издига такива диги.
Договорът с фирмата „Уинд иновейшън 4“ ООД, която впоследствие се преименува в „Бургас бийч“, бе сключен през юли 2011 г. от тогавашния областен управител Константин Гребенаров (ГЕРБ). Съгласно споразуменията, наемателят се задължава да спазва Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК) и да не нарушава целостта на бреговата ивица със строителни работи.

„Изпратихме сигнали до всички институции. Първият е от 8 февруари тази година и е адресиран до Областна управа, след това писахме и до главния архитект на Община Бургас Веселина Илиева, до РДНСК и накрая сезирахме и прокуратурата. От РДНСК отговориха, че издигането на насипи не било строеж и поради тази причина те нямали основание да се намесят. Считам, че този отговор е политически мотивиран, защото Законаът за устройство на територията (ЗУТ) позволява изкопи и насипи само до един метър височина и 30 кв. м площ. Разораният пясък на Северния плаж възлиза обаче на хиляди квадратни метри“, отбеляза Валери Симеонов. Той добави, че причината за бездействието на контролните органи е това, че босът на „Бургас бийч“ е близък на управляващата партия в Бургас ГЕРБ и на кмета Димитър Николов.

„Атанасов редовно финансираше предизборните кампании на партията на Бойко Борисов и дори парадираше с това. Нека кажем на хората каква е истината за тези насипи.
На плажа има изградени 12 заведения, повечето от които са незаконни, заради голямата площ, която са заели. Техните собственици обаче чинно се отчитат на Атанасов, а той пък от своя страна им предпазва кръчмите от евентуални бури, като издига защитни дюни около тях.

От същия този уникален черен бургаски пясък, който се среща само на още четири места по света. Въпросът е защо новото ръководство на Областна управа – Бургас е позволило концесионерът и тази есен отново да самоуправства в държавна собственост“, запита управителят на СКАТ.

Пред зрителите на телевизия СКАТ Павел Маринов отговори, че всъщност под разрешението на „Бургас бийч“ да дълбае пясъка стоял лично неговият подпис. Областният нямал нищо против, тъй като имало хипотетична опасност от високи вълни, които биха променили наклона на брега. Маринов призна обаче, че методът на такова брегоукрепване – чрез издълбаване на морския бряг и издигане на гигантски дюни, се прилага само за ивици с широчина повече от 40 метра.

„Назначили сме експертиза на Института по океанография и нова проверка на РДНСК дали има пренесена незаконно пясъчна маса, а ако това се потвърди, ще възстановим плажа в предишния му вид,“ обеща Маринов.
В хода на предаването бяха обсъдени и още няколко от многобройните нарушения на Атанас Атанасов.

Съгласно концесионния договор, подписан с „Бургас бийч“, на Северния плаж е позволено да бъдат изградени общо осем заведения. Министерството на регионалното развитие (по времето на кабинета на Бойко Борисов) обаче е издало съгласувателни документи за строеж на 11 постройки, като реално построените всъщност са 12.
Излиза, че държавата съдейства на концесионера и е негов съучастник в закононарушението. Тези заведения не само че са регистрирани, но Атанасов е позволил на собствениците им да удвоят позволената им площ.

Самото заведение на Атанасов пък „ Фиеста“ трябва да заема 300 кв.м, но в момента то се разпростира върху близо 800 кв. м.
Водещият Димитър Байрактаров добави, че въпреки изискваните по договора за наем 17 тоалетни и 18 спасителни поста, са поставени общо 15 съоръжения.
Цифрите и документите принудиха областния управител да признае, че има фрапиращи закононарушения, които дават пълно основание на държавата в негово лице да прекрати предсрочно споразуменията с „Бургас бийч“ и да бъде потърсена отговорност от нейния самозабравил се собственик.

В дискусията бяха засегнати други наболели проблеми на „най-добрия град за живеене“, за решаването на които съветниците от НФСБ водят дългогодишна битка в местния парламент.
Сред тях изпъква скандалният строеж на подземен паркинг до храма „Св. св. Кирил и Методий“, в самия център на града. Заради изкопните работи по обекта основните стени на църквата се пропукаха фатално и има реална опасност морският град да загуби своята светиня, построена преди 106 години.

На всяка сесия на Общинския съвет партията на СКАТ предлагаше да бъде прекратен скандалният проект, като 12 пъти съветниците й внасяха предложения за това, базирайки се на безспорни законови основания. Но всичките опити на патриотите да се сложи край на това безобразие срещаха твърд отпор от страна на мнозинството от ГЕРБ и биваха отхвърляни.
Междувременно опасни пукнатини се появиха и по фасадите, както и във вътрешността на съседните сгради на Филхармонията и училището „Св. св. Кирил и Методий“. В окаяно положение е и намиращата се в близост жилищна сграда, паметник на културата.

„Договорът за изграждането на паркинга е пресрочен вече с две години, но хората на Димитър Николов упорито отказват да го прекратят и с това да спрат агонията на храма и околните здания. Затова е нужно Областна управа да вземе съответните мерки, още повече, че сградата на Филхармонията е държавна собственост и се намира под юрисдикцията на Областна управа“, призова Валери Симеонов.
Павел Маринов обаче застана на страната на бургаските гербери, като повтори тяхната теза, че е нужно да бъде укрепен първо гигантският изкоп, а евентуално след това сградите да бъдат възстановени.

Областният управител не забрави, че е сложен на поста от БСП и в хода на разговора защити и контрабандната дейност на руския монополист „Лукойл“ на бургаското пристанище „Росенец”. Там пък мотивът бе, че рафинерията е създала работни места на хиляди хора. Маринов не се вслуша в доводите на родолюбците, че портът отдавна не е реална българска територия, а руснаците извършват фиктивен износ на горива, от които държавата губи милиарди левове.

„Националният фронт и телевизия СКАТ ще продължат битката с корумпираните институции, които не зачитат интересите както на българския народ, така и на страната,“ заяви в края на дискусията Валери Симеонов.




В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки