Вижте защо разширяването на площите, засадени с тях, носи риск
Автор: Десант
Производителите на картофи в ЕС предупреждават за рисковете от разширяването на площите за отглеждане на тези кореноплоди на фона на ограничените средства за защита на растенията.
Благодарение на текущите благоприятни цени на зеленчука, Северозападната европейска федерация на производителите на картофи (NEPG) очаква площите, където се отглежда той в ЕС тази година да продължат да растат, но тази ситуация създава сериозен риск за земеделците.
През 2024 г. площите, засадени с картофи и реколтата от тях в страните от Евросъюза, са се увеличили с около 7% спрямо предишния период. Независимо от ръста на предлагането обаче, цените също се повишават. През февруари т.г. цената достигна 30 евро за тон, което е двойно повече от цената през ноември м.г.
Този бърз ръст изненада и NEPG. В своята прогноза за този сезон в ЕС, Федерацията отчита много промени, включително и условията за пролетното засаждане, цените на семенния материал, достъпността на пестицидите и т.н.
По данни на NEPG, съчетанието на този динамичен пазар и липсата на алтернативи за някои от производителите, по-скоро ще доведе до още по-голямо разширение на площите за картофовъдство през есента на 2025 г.
Графика: NEPG
От там обаче предупреждават, че това крие рискове: „Производителите на картофи в ЕС не бива да забравят за ежегодната тенденция за намаляване на реколтата от декар. По-ниската урожайност означава по-високи производствени разходи и по-малки приходи“, пише в ссаобщение на Федерацията.
Освен това, макар картофите за семе в ЕС да са по-евтини, отколкото през миналата пролет, в сравнение с 2023 г. цените са скочили с 10-15%.
От NEPG посочват някои проблеми, които в крайна сметка могат да доведат до свръхпроизводство. Например, на европейските експортни пазари се наблюдава неопределеност.
„Износът на замразени картофи от ЕС за американския пазар може да пострада заради необмислените решения на новия президент на САЩ. В същото време европейският сектор следва да отчита увеличаването на алтернативните износители на картофи за пържене, като Китай, Индия, Египет, Аржентина и Турция“, коментират от NEPG.
Разширяването на площите за картофовъдство в съчетание с неопределеността на експортните пазари може да доведе до свръхпроизводство. Затова от Федерацията препоръчват на производителите да се съобразяват с изискванията на тези, които преработват продукцията, а не да ги изпреварват.
Специалистите обръщат особено внимание на защитата на реколтата. „Климатичните промени и ограничената достъпност на средствата за растителна защита в Евросъюза затрудняват отглеждането на картофите. Огромни проблеми създават картофените нематоди, телените червеи и новите заболявания, такива като столбур.
Затегнатото законодателство по отношение на просмукването на азота в подземните води също усложнява задачата и за правилното подхранване на растенията. Всички тези фактори правят отглеждането на картофите технически по-сложно, икономически по-трудно и по-риското от финансова гледна точка, подчертават от NEPG.