Лятна света Анна бележи отминаването на лятото


Лятна света Анна бележи отминаването на лятото
25 Юли 2024, Четвъртък


25 юни е една от датите, в които почитаме майката на Богородица

Автор: Десант

На 25 юли Православната църква отбелязва Успението на света Анна, известно още като Лятна света Анна. Тя е потомка на Аароновия род и майка на Мария, която родила Исус Христос. В християнството светицата е символ на майчинството и закрилница на бременните жени.

Празничният календар на Православната църква посвещава няколко дати в годината на майката на Богородица. Това са 8 и 9 септември, когато празнуваме Рождеството на Пресвета Богородица и възпоминаваме Нейните родители - св. Иоаким и св. Анна, 9 декември, когато честваме Зачатие на света Анна (Зимна света Анна), и 25 юли, посветен на нейната кончина.

Българите смятат, че този ден бележи отминаването на лятото.Празникът е особено популярен в Западна България и Родопите, най-вече в Асеновградско.

За да могат жените да износят плода си и да раждат леко, на този ден се спазват редица забрани - не се работи, не се пере и мие, не се шие и плете.

Старото поверие гласи, че ако „трудна жена работи на света Анна, ще пометне”. За това бременните жени и младите булки посещават църквата, молят се за здравето на децата си и палят свещи пред иконата на светицата. Иконата често се обкичва с цветя и се дарява с ризи, чорапи, кърпи и пари. След църковната служба майките раздават пресни пити, за да бъдат здрави децата им.

Вярва се също, че Света Анна пази децата от „огън” - висока температура и треска.

В Източна България на Лятна Света Анна жени и деца тръгват по полето да берат лековити билки, които после изсушават и запазват за лекуване през годината. В Западна България пък се извършват магически действия срещу магьосници, бродници и житомамници, които обират чуждото плодородие. Стопаните преспиват на нивите си, за да предотвратят кражбата на житото.

В югозападните български краища на Лятна света Анна се организира оброк - служба с курбан, на която присъства целият род. Жертвоприношението има за цел да омилостиви светицата и да предпази нивите от пожар и градушка. В тези райони светицата е почитана и като защитница от огън и пожар, наричана „Опърлия”.

Имен ден празнуват Анна, Ана, Ани, Аника, Аница, Анче, Анушка, Анита, Анелия, Анета, Анабел, Яна и Вилиана.


В категории: Новини , Църковни празници

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки