25 юни е една от датите, в които почитаме майката на Богородица
Автор: Десант
На 25 юли Православната църква отбелязва Успението на света Анна, известно още като Лятна света Анна. Тя е потомка на Аароновия род и майка на Мария, която родила Исус Христос. В християнството светицата е символ на майчинството и закрилница на бременните жени.
Празничният календар на Православната църква посвещава няколко дати в годината на майката на Богородица. Това са 8 и 9 септември, когато празнуваме Рождеството на Пресвета Богородица и възпоминаваме Нейните родители - св. Иоаким и св. Анна, 9 декември, когато честваме Зачатие на света Анна (Зимна света Анна), и 25 юли, посветен на нейната кончина.
Българите смятат, че този ден бележи отминаването на лятото.Празникът е особено популярен в Западна България и Родопите, най-вече в Асеновградско.
За да могат жените да износят плода си и да раждат леко, на този ден се спазват редица забрани - не се работи, не се пере и мие, не се шие и плете.
Старото поверие гласи, че ако „трудна жена работи на света Анна, ще пометне”. За това бременните жени и младите булки посещават църквата, молят се за здравето на децата си и палят свещи пред иконата на светицата. Иконата често се обкичва с цветя и се дарява с ризи, чорапи, кърпи и пари. След църковната служба майките раздават пресни пити, за да бъдат здрави децата им.
Вярва се също, че Света Анна пази децата от „огън” - висока температура и треска.
В Източна България на Лятна Света Анна жени и деца тръгват по полето да берат лековити билки, които после изсушават и запазват за лекуване през годината. В Западна България пък се извършват магически действия срещу магьосници, бродници и житомамници, които обират чуждото плодородие. Стопаните преспиват на нивите си, за да предотвратят кражбата на житото.
В югозападните български краища на Лятна света Анна се организира оброк - служба с курбан, на която присъства целият род. Жертвоприношението има за цел да омилостиви светицата и да предпази нивите от пожар и градушка. В тези райони светицата е почитана и като защитница от огън и пожар, наричана „Опърлия”.
Имен ден празнуват Анна, Ана, Ани, Аника, Аница, Анче, Анушка, Анита, Анелия, Анета, Анабел, Яна и Вилиана.