По-добри условия за земеделие ще има в края на април
07 Април 2015, Вторник
Наднормените валежи през март, надвишили на места в Южна България три пъти месечната норма (Пазарджик – 143л/м², Чирпан – 122л/м²,
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
Кърджали – 180л/м², Хасково – 183л/м²), поддържаха преовлажнени горните и дълбоките почвени слоеве, което възпрепятства провеждането на сезонните полски работи; подхранването на есенниците с минерални торове, предсеитбените обработки и сеитбата на ранните и средноранните пролетни култури и пр. В Южна България бяха наводнени хиляди декари с есенни посеви, при част от които повредите от преовлажнение са непоправими (изгниване на кореновата система на растенията).
В началото на април агрометеорологичните условия ще се определят от променливо и хладно за сезона време. Прогнозираните стойности на минималните температури, на места до минус 2-3оС, при по-продължително задържане ще бъдат критични за цветовете и завръзите на раноцъфтящите овощни видове.
Очакваните валежи в началото на месеца допълнително ще забавят провеждането на агротехническите мероприятия, а на места ще поставят под въпрос пролетната сеитба.
Очакват се сериозни закъснения при сеитбата на слънчогледа. В края на март изтекоха агротехническите срокове за неговото засаждане в Южна България. До средата на първото десетдневие на април е агротехническият срок за сеитбата му в Дунавската равнина, а до края на десетдневието – в Североизточна България, в крайморските райони и високите полета на Югозападна България.
След хладното време в края на първото десетдневие на април се очаква подобрение на топлинните условия. До средата на месеца вегетацията на есенните посеви ще протича с умерени темпове, при температури близки до климатичните норми. През този период при пшеницата и ечемика ще протича масово фаза вретенене.
През втората половина на април се очаква повишение на температурите и ускоряване темповете на развитие при земеделските култури. При пшеницата и ечемикът, вретенили най-рано в средата на март (Новачене, Сандански, Садово, Асеновград, Харманли), през третото десетдневие на април ще се наблюдава фаза изкласяване. През десетдневието при рапицата ще протича фаза цъфтеж.
В края на второто десетдневие в полските райони почвените температури в 10-сантиметровия слой ще достигнат подходящи стойности за сеитбата на царевица за зърното, а в края на месеца – и за топлолюбивите пролетни култури (памук, фъстъци, фасул, дини и пъпеши и др.).
През април по-подходящи условия за провеждане на растителнозащитните пръскания при овощните култури ще има от средата на второто до средата на третото десетдневие на месеца.