Със затопляне на времето се активизираха и дребните, но чевръсти насекоми. Гладуващите цяла зима кърлежи нямат пощада нито към хора, нито към животни.
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
Малките кръвопийци лакомо се нахвърлиха към нищо неподозиращите домашни любимци. Хиляди четирикраки всеки ден стават жертва на ненаситната кръвосмучеща гад.
Добре е стопаните да са нащрек и навреме да вземат предпазни мерки, защото и тази години лаймската болест може да ни изненада неприятно. С кърлежите шега няма – те пренасят десетки смъртоносни болести (лаймска болест, туларемия, борелиоза, кръвни паразитози и др.) и когато те се забележат, обикновено вече е късно.
На пазара съществуват стотици препарати и човек трудно може да направи избор. Преценете според финансите и паразитния натиск в района. Добрите каишки струват скъпо, но затова пък осигуряват защита в рамките на 4-5 месеца. В ценовия сегмент 38-45 лв. може да се намери читава немска, френска или холандска каишка. Пудрите и спрейовете пазят най-кратко – до двадесетина дни, но са сравнително евтини.
Все пак най-евтино излиза домашният любимец да се изкъпе с инсектициден препарат („Аайкън“, „Ектомин“, „Кардицид“, „Неостомозан“ и др.), който се разтваря във вода и предпазва около месец. Единственото неудобство е, че това е малко по-трудоемко. По-лесни за приложение са „спот он“ формите или т.нар. пипети за еднократно приложение чрез накапване по гръбната ивица. Те пазят около месец, прилагат се лесно и бързо. Цените им варират доста – има евтини, има и скъпи, като стойността в случая не винаги е определяща за качеството. Най-масово използваните у нас пипети на добра цена и с добро качество са „Пестигон“, „Фиприст“, „Фронтлайн“ и др. Вжно е да се знае, че пипета се поставя на куче, което не е къпано поне 3-4 дни и след поставянето й то не бива да се къпе още поне 3-4 дни.
Всички пипети работят на един принцип – активното вещество се концентрира в мастните жлези, откъдето се разпространява и излъчва. Когато любимият ни приятел се изкъпе с шампоан се отстранява себумът (мазнината) по кожата и така активното вещество няма къде да се фиксира и съхрани. Поставянето на пипета на къпано куче или коте е равносилно на хвърляне пари на вятъра.
Когато ще се използва инсектициден препарат, добре е стопанинът на домашния любимец да се информира какво точно покрива, за колко време, има ли странични ефекти, доказал ли е своя ефект в практиката, от колко време е на пазара и т.н. Обикновено пепаратите работят срещу кърлежи, бълхи и въшки, но има и с много широк спектър на покритие.
Не бива да се забравят и комарите – те са приносители на причинителя на дирофиларията (глистите на сърцето), която е смъртоносна.