Кубинската мана e най-опасната болест по краставиците
23 Юни 2015, Вторник
Кубинската мана напада зеленчуковите култури от семейство Тиковови (Cucurbitaceae) – краставици, тиквички, тикви, дини, пъпеши.
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
Тя се причинява от гъбата Pseodoperonospora cubensis.
При краставиците признаците на кубинска мана са хлоротични, неправилни петна по горната листна повърхност, ограничени от нерватурата, които бързо нарастват, пожълтяват и некротират. При висока атмосферна влажност, повече от 80-90%, петната от долната страна на листата се покриват със спори на гъбата (виолетов налеп), чрез които заразата се разпространява.
При благоприятни условия – чести валежи и средноденонощни температури от порядъка на 20-24оС, патогенът за кратко време (10-15 дни) е в състояние напълно да порази листната маса на растенията.
Сеитбообращението е важна агротехническа мярка за редуциране разпространението и развитието и на кубинската мана. На дадена площ краставиците и културите от същото семейство (тиквички, тикви, пъпеши, дини) трябва да се отглеждат най-рано след 3-4 години.
За предотвратяване на заразите от кубинска мана профилактичните пръскания са задължителни. Те трябва да започнат още в началните фази от развитието на растенията. За профилактично пръскане може да се използват някои от посочените фунгициди: Шампион ВП – 0,15% (карантинен срок 14 дни), Манкоцеб 80 ВП – 0,25% (карантинен срок 20 дни), Дитан М-45 – 0,2% (карантинен срок 20 дни), Дитан ДГ – 0,2% (карантинен срок 20 дни), Икуейшън Про – 0,04% (карантинен срок 7 дни).
При поява на първите признаци на болестта се препоръчва унищожаване на засегнатите от патогена растения и употреба на препарати със системно действие: Верита ВГ – 0,15% (карантинен срок 7 дни), Галбен 8 М 65 – 0,25% (карантинен срок 15 дни), Ридомил голд МЦ 68 ВГ – 0,25% (карантинен срок 14 дни), Алиет флаш – 0,3% (карантинен срок 4 дни) и др. В периода на плододаване се препоръчва употребата на фунгициди с кратък карантинен срок.
За да бъде успешна борбата с кубинската мана по краставиците, е необходима растителна защита през целия период на вегетация. Тя трябва да се извършва през 7-10 дни. Листната маса трябва да се пръска обилно и от долната страна.
В периода на плододаване се препоръчва употребата на фунгициди с кратък карантинен срок.
За да се предотврати появата на резистентност на патогена към прилаганите фунгициди, е задължително редуване на препарати с различни активни вещества. През вегетацията на краставиците употребата на един препарат повече от три пъти не е желателна.