До края на месеца Баба Марта ще ни дари с хубаво време
22 Март 2016, Вторник
За изминалата половина на месеца Баба Марта побърза да покаже всичките си настроения – ту беше весела и ни дари с прекалено топло за сезона време,
Автор: Интервю на Дина Харизанова
ту се правеше на навъсена и ни прати неочакван студ.
За това какво да очакват земеделските стопани през втората половина на март разговаряме с агрометеоролога при НИМХ – БАН Дукена Жолева.
- След падналите валежи през първата половина на март очакват ли се закъснения при сеитбата на по-ранните пролетни култури?
- Честите, на много места в страната наднормени валежи до средата на март преовлажниха горните почвени слоеве и възпрепятстваха навременното провеждане на някои от сезонните агротехнически мероприятия – предсеитбените обработки и сеитбата на ранните пролетни култури (фий, овес, грах, леща, пролетен ечемик). Поради тази причина има голяма вероятност за пропускане на оптималните срокове и при сеитбата на слънчогледа в Южна България, които са до 15-25 март.
- Какви ще бъдат условията за развитие на земеделските култури до края на месеца?
- Тази година климатичните аномалии през февруари, с необичайно високи за сезона температури, бяха причина и за преждевременната вегетация на есенните посеви и трайните насаждения в края на зимата. При пшеницата и ечемика на места в Дунавската равнина (агростанциите Бъзовец, Новачене) и в южните райони на страната (агростанция Пловдив) много по-рано от обичайните за страната срокове бе наблюдавана фаза вретенене, а при раноцъфтящите овощни видове (бадем, кайсия, праскова) – фаза цъфтеж.
Настъпилото застудяване в средата на март, с минимални температури от порядъка на минус -3-7ºС (Добрич -3ºС, Кюстендил -4ºС, Драгоман -7ºС, София -5ºС, Елхово -3ºС, Карнобат -3ºС, Кърджали -3ºС, Хасково -3ºС), постави на изпитание напредналите в развитието си овощни култури. Отрицателни стойности от този порядък при по-продължително задържане са критични за цветовете и завръзите на овошките.
През третото десетдневие на март се прогнозира постепенно подобрение на топлинните условия и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и трайните насаждения. До края на месеца при пшеницата и ечемика ще протичат фазите братене и вретенене. При рапицата ще се наблюдава образуване на разклонение.
При овощните култури ще протичат различни фази – от разпукване на плодните пъпки до фаза цветен бутон, цъфтеж и формиране на завръз при раноцъфтящите костилкови видове (бадем, кайсия, праскова). При лозата ще протича сокодвижение и набъбване на пъпките.
През повечето дни от третото десетдневие условията ще позволяват провеждане на растително защитните пръскания при овощните култури, а към средата на десетдневието – извършване на почвообработки.