Петър Берон не е написал само „Рибния буквар“


Петър Берон не е написал само „Рибния буквар“
23 Март 2016, Сряда


На 21 март се навършват 145 години от смъртта на д-р Петър Берон.

Автор: Атанас Коев

В историята на нашата просвета и култура той остава като създател на първия новобългарски учебник и виден реформатор на българското учебно дело. Съставеният от него „Буквар с различни поучения“, наричан още „Рибен буквар“, отпечатан през 1824 г., засяга редица въпроси от различни области на знанието и това му придава характера на малка енциклопедия. Освен това той е написан на жив и говорим български език, което го прави леснодостъпен за децата. С него д-р Берон се изявява като първия български педагог, обявил се решително за светско образование в училищата.

Но този виден български просветен деец от периода на нашето Възраждане е написал още над 20 големи научни труда и изгражда своя научна система за обяснение на света, изложена в най-голямото му 8-томно съчинение, излязло от печат в периода 1861-1870 г.
Основното негово произведение, съдържащо ядрото на философските му възгледи, е излязлата през 1855 г. „Славянска философия“, отпечатана на немски език в Прага. През 1859 г. в имението си край Брашов д-р Петър Берон, заедно с Никола Павлович подготвя „Метеорологичен атлас“.

Във връзка с трудовете си, които пише, изявеният котленец живее и работи последователно в Париж, Берлин, Лондон, Виена, Прага, Атина и др.  Той владее цели 9 езика, като ползва свободно, за да добива информация от най-различните области на познанието. 
През годините, прекарани в чужбина, д-р Петър Берон не забравя своята родина България и полага големи грижи за развитието на просветното дело у нас. Той изпраща парични помощи за откриване на училища, подготвя и насърчава учители и дава ценни напътствия за образованието. Същевременно завещава значителна част от голямото си състояние в полза на българските училища.

Когато през 1843 г. възрожденецът изоставя лекарската си професия (след като завършва медицина в Мюнхен и защитава докторската си дисертация, става окръжен лекар в Крайова, където живее и работи до 1839 г.), той се отдава на книжовна дейност и научни занимания в областта на медицината, философията и естествознанието, на които се посвещава до края на живота си.
През 1964 г. в знак на признателност към изявения ни просветител и книжовник сърцето му, което е балсамирано веднага след смъртта му, е пренесено в родния му град Котел, където е изложено и до днес за поклонение.


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки