В подписката на Марешки над 2000 души се оказаха починали, 23 500 – повторени в списъка
Автор: Илияна Христова
Борецът срещу горивни и лекарствени картели – Веселин Марешки, се оказа жертва на един друг таен сговор – между призраци и фантоми. Точно 94 407 се оказаха несъществуващите граждани, включени в подписката му за иницииране на референдум. След проверка ГРАО установи, че от внесените 404 485 подписа само 310 078 са изрядни.
Какво е това, ако не картел срещу демокрацията? Извън шегата трябва да кажем, че подобни инициативи повдигат доста въпроси за това как точно “гражданите” свикват референдум, може ли въобще да се вярва на подобни инициативи.
Едва ли самият Марешки е стоял край масичка с химикал в ръка, заради което следва и той самият да се поинтересува от статистиката на ГРАО. А данните са шокиращи – 2008 са починалите лица, “участващи” в подписката; 23 494 са се подписвали два пъти; 3120 са без избирателни права, най-вероятно деца.
52 315 са със сбъркано ЕГН (което показва, че или не си го знаят, или някой просто е злоупотлебил с него), над 15 000 са с грешен адрес или неправилно изписано собствено име.
Последните две категории хора (невярно име, адрес и ЕГН) навяват мисли за една мургава етническа група, ако въобще са слагали подпис.
Това ли са “гражданите”, които искат референдум? Това ли са тези, които искат да им се “чуе гласа”? Така ли се организират подписки за допитване? Това ли, в крайна сметка, ви е референдумът?
Не му ли мина на някой през ум, че така се обезценяват подобни инициативи, които и без това не са много в България? Или това е целта?
Резилът е голям. Обикновено при подписки неизрядни са около 10% от парафите. При Марешки обаче всеки четвърти е такъв!
В момента ГРАО проверява списъците и на Слави Трифонов. Той внесе 670 000 подписа. Ако и тук всеки четвърти е невалиден, то е под въпрос границата от 400 000, към която се стреми.
Малко преди края на кампанията си Слави се жалеше, че хората нехаят, не стигат около 100 000 подписа, а изведнъж накрая предаде 670 000?! В следващите седмици ще проследим и тук как се развиват нещата.
Гражданският референдум става валиден по закон, ако е събрал 400 000 подписа, а при 200 000 Народното събрание следва да излезе с решение – да го потвърди или отхвърли.
Това означава, че допитването на Марешки ще се обсъжда, също и на Слави Трифонов (най-малко). Депутатите най-вероятно ще отхвърлят предложенията им, след което ще настане вайкане от всички “радетели на демокрацията” – парламентът е против плурализма, не позволява “българите да си кажат мнението” и т.н.
Първата подписка обаче показа, че демокрацията не се ражда, а се изражда в подобни кампании.
От цялата работа може и да излезе нещо положително. В момента хората могат електронно да проверяват дали не фигурират в списъци на партии и кандидати при участието им в избори.
Това обаче не може да се случва при подписки за допитвания. Ако законодателят даде възможност за още една електронна проверка, ще намалеят злоупотребите с личните данни. Това вече би било истинска помощ за демокрацията, макар и с риск списъците за референдуми да оредеят.
А защо не се замислиш, че тези на които това им е "трън в петата" не са го организирали за да се подрони авторитета на подсписката...
С този пост, който си направил е напълно възможно да си платен агитатор-провокатор...
Нищо лично, просто мисли на глас.