Сравнително нова за България болест поразява домашните кучета – дирофилариоза. Тя се причинява от комари или по кръвен път. Много е разпространена в топлите средиземноморски страни – Гърция, Италия, Испания, в южните части на САЩ, а постепенно със затоплянето на климата и у нас. За бързото разпространение на заболяването, познато още и като „червеи в сърцето“ допринася и движението на големи групи хора покрай мигрантската вълна към Европа.
От 2001 г. в България се разболяват двадесетина животни годишно, като броят им постоянно се увеличава. Но това са само регистрираните чрез кръвна проба случаи, вероятно те са много повече.
В момента ветеринари от Североизточна България масово раздават информационни листовки на стопаните, защото сега е моментът за ваксинация.
Такъв лекар от Варна се свърза и с “Десант”, за да разгласим за опасността. Ветеринарите са убедени, че заболеваемостта е много по-голяма у нас – просто стопаните не разбират от какво страдат животните им.
Лекарите са категорични още, че причина за разпространението е липсата на превенция срещу комари. Както е известно, държавата и общините не полагат грижи да пръскат. Нито пък следят за неваксинирани или болни животни, които също допринасят за разпространението на болестта.
Комарът се явява междинен гостоприемник – той смуче кръв от заразено животно, поглъща микрофиларии (млади ларвни форми на паразита), а после смучейки кръв от здраво животно, “инжектира” ларвите в него.
След дълъг инкубационен период (около 6 месеца) се развиват възрастни паразити, които живеят в белодробните артерии и сърцето. Червеите са дълги 17-27 см, колкото по-голям е броят им, толкова по-тежка е болестта.
В напреднал стадий смъртността е висока, а заболяването протича бавно и коварно – с отслабване, умора, задух, кашлица, сърдечен шум и т.н. Повече биват поразени домашните любимци, живеещи в дворове – кучета пазачи и ловни кучета.
Това прави нуждата от пръскане в села и вилни зони още по-голяма. Боледуват и такива животни, които са гледани в закрити пространства. Заразата се среща и при котки.
Всъщност профилактиката е лесна – всеки месец от март до септември, когато се появяват комарите, се инжектира препарат. Това спестява смърт и огромни мъки на животните, пари и главоболия на стопаните.
Но държавата я няма и по отношение на профилактиката. Затова ветеринарите сами се заемат с разясняването на рисковете и подканват стопаните да ваксинират животните си.
Сърдечният червей се среща и при хората
Макар и по-рядко, червеите в сърцето се срещат и при хората. През 2013 г. деканът на Медицинския факултет в Стара Загора доц. д-р Мая Гълъбова огласи пред медиите случай с 12-сантиметров паразит, изваден от окото на пациентка.
Същата се е заразила в България след ухапване от комар, бяха категорични лекарите.
Когато смучат кръв от заразено животно, комарите поглъщат микрофиларии (млади форми на паразита). После, смучейки кръв от човек, впръскват част от стомашното си съдържание и така вкарват ларвите в него.
Пред медиите доц. Гълъбова прогнозира още тогава, че тези редки за България заболявания тепърва ще се увеличават. "У нас навлизат екзотични, непознати досега за нашия регион тропически болести като малария и филариоза. Това се дължи най-вече на климатичните промени, за съжаление те се активизират сега и с бежанските вълни от района на Близкия изток", смята доц. Мая Гълъбова. Заразяване може да стане, ако комар ухапе заразен бежанец, а после предаде болестта му.