Русенка е сред най-именитите цигуларки в Аржентина
Мариела Недялкова (крайната вдясно) с групата си Ars electa
08 Август 2016, Понеделник
Мариела Недялкова, която живее от 24 години в страната на тангото, е автор на уникален каталог на латиноамериканските творби за цигулка
Автор: Георги Ваташки
В края на март почитателите на класическата музика в Южна Америка бяха развълнувани от едно уникално събитие. В лъскавата зала „Кинтаниля“ на аржентинската столица Буенос Айрес бе представен единственият по рода си каталог на латиноамериканските творби за цигулка от XX и XXI век. Той е в електронен вид и е плод на дългогодишните изследвания на българската цигуларка и виден музикален педагог доктор Мариела Недялкова.
От 24 години тя живее в Аржентина и е една от най-популярните изпълнителки на класическа музика в цяла Латинска Америка. Нашенката е първа цигулка в един от най-известните аржентински филхармонични оркестри – този на град Мендоса, както и преподавател в музикалния отдел на Факултета по изкуство и дизайн на Националния университет „Куйо“. Мариела е и ръководител на магистърската програма за изучаване на латиноамериканска aкадeмичнa музика от XX век .
Каталогът, съставен от българката, е оценяван от аржeнтинската критика като „уникален“ и „от изключително значение“. Трудът обхваща 724 латиноамерикански композитори и се явява продължение на нейни по-предишни разработки в областта на аржентинската цигулкова литература от същия период. Доцент Сузана Антон, декан и почетен професор в университета “Куйо“, оценява делото на българката като първия по рода си опит, „който не само запълва съществена празнина в музикалната история на района, но и предоставя безценно помагало за инструменталисти, диригенти и изследователи в Латинска Америка“.
След края на официалната част на презентацията на каталога се състоя концерт, на който прозвучаха някои от творбите, включени в уникалната сбирка. Изпълнителите бяха избрани сред многобройните студенти на сънародничката ни. Сред тях освен аржентинци имаше и представители на други южноамерикански държави като колумбийци, еквадорци и бразилци.
„Издирването, подборът и класифицирането на информацията ми отнеха почти цяло десетилетие. Каталогът е електронна публикация от 55 страници. Това е първото по рода си нетрадиционно издание на Националния университет „ Куйо“. Предимствата на електронната публикация са в по-широкото разпространение и свободен достъп, а и има възможност за периодично актуализиране с данни за новосъздадени творби, като се включват също нови записи или партитури“, разказва българската пред вестник „Утро“.
Мариела Недялкова е родена в Русе в семейство, в което музиката е на почит. Баща й е диригент и предава на дъщеря си любовта към класическата музика. Бъдещата цигуларка завършва Националното музикално училище „Проф. Васил Стоянов“ в родния си град. През 1985 г. се дипломира в Националната музикална академия „Любомир Пипков“ с бакалавърска степен по цигулка. През следващите години преподава камерна музика и споделя опита си с млади цигулари в музикалните гимназии в столицата и Русе.
Тя печели и няколко челни места от престижни конкурси като тези във Ваймар (1988) и Сиена (1989). Младата цигуларка придобива известност и е поканена да бъде един от солистите на Филхармониятаа на аржентинския град Сан Луис. През 1992 г. тя заминава зад Океана, за да участва в турнето на оркестъра в Съединените щати. Представянето на нашенката е аплодирано от милиони зрители и след края на концертите тя получава предложение да остане да работи в страната на тангото.
През 1996 г. се премества да живее в град Мендоса и се явява на конкурс в местния Национален университет „Куйо“. Българката е класа над другите кандидати и така в началото на следващата година вече е сред известните преподаватели на Факултета по изкуство и дизайн.
Работата на Мариела в университета не прекъсва музикалните й изяви. През 1997 г. тя вече е първа цигулка в един от най-прочутите оркестри за класическа музика в цяла Арежентина – Ars electa. През следващата година заедно със своите колеги, се класира за финала на Националния конкурс за камерни ансамбли и оркестри.
През следващите години нашата сънародничка участва и получава десетки награди от престижни конкурси и фестивали из цяла Латинска Америка като „Семана“ в Буенос Айрес, „Натал Луз“ в Сао Паоло, Международния културен фестивал в Богота, Колумбия, и Фестивала на оперно пеене в перуанската столица Лима. Нашенката е редовен участник в научни конференции и семинари в страните от Латинска Америка и Европа.
В началото на XXI век тя печели магистърска стипендия в Парижката консерватория „Алберто Лизи“. След като я завършва, изнася няколко солови концерта в прочутата зала „Олимпия“, които се радват на голям интерес сред френската публика.
През 2007 г. се завръща в родината, за да защити дисертацията си на тема „Произведения за цигулка и виолончело на композитори от Латинска Америка“ в НМА „Любомир Пипков”.
Въпреки че има много любими произведения от европейските класици като Моцарт, Бах и Берлиоз, цигуларката не крие, че сред фаворитите й са основно латиноамерикански композитори.
„Не мога да изброя всички, но държа да посоча, че всеки път с удоволствие изпълнявам сюитите на Камарго Гуарниери от Бразилия, Серхио Червети от Уругвай, аржентинците Хуан Мануел Абрас и Алберто Хинастера, чиято стогодишнина честваме тази година, бразилеца Ейтор Вила Лобос и костариканеца Еди Мора. Разбира се, не мога да не отбележа и композиторите от град Мендоса, където живея. Това са Сузана Антон и Адриана Фигероа, които повериха премиерите на няколко свои произведения в моите ръце“, споделя русенката.
В близките месеци на Мариела Недялкова й предстои да изнесе в Саламанка доклад пред VIII Световен конгрес на Европейския съвет по музикални изследвания на Латинска Америка. „Ще представя новата ми магистърска програма в „Куйо“ за изучаването на класическа музика, както и три фестивала, на които аз съм организатор. Те ще бъдат посветени на деколонизацията на Латинска Америка и нейното музикално развитие“.
Годината за Мариела Недялкова ще завърши с нейно участие в Петия международен симпозиум по музика в бразилския щат Амазония.