Динята е страхотен диуретик и само за няколко дни пречиства клетките на тялото, освежавайки и подмладявайки ги
Автор: Силвия Горанова
Динята е страхотен диуретик и само за няколко дни пречиства клетките на тялото, освежавайки и подмладявайки ги. Нейните диетични свойства са открити отдавна, тя съдържа много високо количество вода, витамини и минерали.
Винаги трябва да избираме добре узрели дини, понеже те са най-богати на полезни вещества и същевременно - най-бедни на нитрати.
Пречистващата функция на динята се дължи на няколко фактора. Първо, целулозата и пектинът, съдържащи се в нея, изпълняват ролята на „четка за червата“ - стомахът се изпразва бързо, регулира се перисталтиката на червата, при което се изхвърлят токсините, натрупани в организма.
Второ, консумацията на диня, която е богата на баластни вещества, намалява нивото на лошия холестерол. Също така изчиства гнилостните процеси в червата, които са предпоставка за развитието на редица заболявания, вкл. рак на дебелото черво.
Трето, бета каротините в динята неутрализират свободните радикали, които увреждат клетките и най-вероятно предпазват от развитието на някои видове рак.
Четвърто, много ценна е водата, която е основна съставка на динята. Тя е свързана с глюкозата в плода, бързо се всмуква в червата и задоволява жаждата през топлите дни. Поради това динята е и мощен диуретик, а ускореното отделяне на урина прочиства бъбреците и цялата отделителна система.
Пето, прочистването с диня и въобще консумацията й е полезна за сърцето, тъй като високото съдържание на антиоксиданти (бета-каротин и вит. С)спомага за потискане окисляването на холестероловите отлагания по стените на кръвоносните съдове. Големият процент калий пък в нея понижава кръвното налягане и е важен за доброто функциониращо провеждане на дразненията и възбудимостта на сърцето.
Шесто, освен всичко друго, високото съдържание на витамин С укрепва имунната система.
Не е препоръчително обаче да пречиствате организма си по този начин, ако страдате от високо кръвно налягане или имате проблеми с функцията на бъбреците.
Болните от диабет обаче трябва да ограничават консумацията на диня поради високото съдържание на захари в нея. Тъй като плодът съдържа много вода, тя е противопоказна при деца с отоци, независимо от естеството им.
Консумирането на диня трябва да става задължително преди ядене или 2-3 часа след храна, но не и вечер! Приемането й веднага след хранене с месо е крайно погрешно, тъй като е лесно смилаема, а за преработката на месната храна стомахът отделя 8-10 часа. Поради това динята престоява там много повече от нужното време и води до образуването на гнилостни ферментационни огнища, които са изключително вредни за организма.
Най-доброто време за консумиране на диня при използването й като пречистващ фактор е сутринта, когато стомахът на човека е празен и нейните ефективни свойства могат да се проявят в пълнота.