Странна старинна традиция спазват швейцарските фермери при посрещането на Новата година. В новогодишната нощ те разрязват една прясна краставица на 12 парчета, които нареждат в подходящо блюдо и поръсват със сол. Всяко едно от тези парчета съответства на даден месец от годината.
На сутринта идва ред на гадаенето — което парче е отделило повече сок, значи в този месец ще има повече дъждове, което е останало сухо, предвещава засуха.
Може би ще си зададете въпроса: а откъде посред зима в Швейцария са намирали по това време на годината пресни краставици?! Въпреки че сме свикнали да възприемаме страната в бяла премяна през зимата, все пак на нейна територия климатът е умерено-континентален. Влиянието на Атлантическия океан смекчава местния климат, правейки лятото прохладно, а зимата топла. Дори розите, засадени на открито, прекрасно понасят зимните студове.
Снегът се задържа и зиме, и лете на височина над 2700 метра, където средногодишната температура на почвата не надхвърля нулата.
Но дори и в най-южния кантон — Тичино, където климатът се приближава до средиземноморския тип, отглеждането на краставиците в по-студеното време на годината е възможно единствено в оранжерии.
Апропо, подобни гадания се правят и в други страни от Централна и Източна Европа, но не с краставици, а с люспи от лук.