Със силата на духа и на медицината болестта не е присъда
Автор: Десант
На 30 май България се присъедини към десетки държави по света като част от Световния ден на множествената склероза. Събитието у нас се отбеляза с концерт за силата на духа на хората с тази диагноза. То се проведе в София на лятната сцена на НДК. Въпреки мрачните синоптични прогнози, времето бе съпричастно към хората с множествена склероза, като щедро дари със слънце зрителите и участниците.
Концертът беше открит от неговия водещ Наско от БГ Радио и започна с изпълнението на талантливата 8-годишна Ирина Стефанова от Училището за певци "D Stars". Здравка Цветарска, председател на Фондация „Множествена склероза България”, приветства присъстващите и всички българи с диагнозата МС, които, въпреки трудностите в ежедневието си, продължават напред, без да се страхуват:
„Благодаря, че ви има в моето време. Когато в трудни дни тъга ви обземе, вдигнете гордо глава и кажете без срам – не ме е страх, аз мога, защото не съм сам!”.
Концертът беше посетен както от пациенти с МС, техни близки и хора, подкрепящи каузата на Фондация „Множествена склероза България", така и от случайто минаващи граждани. Всички получиха флаери, от които можеха да разберат
основните истини и митове за болестта множествена склероза.
Истина е, че болестта МС е уникална при всеки. Симптомите и тяхната сила и проява са различни.
Истина е, че МС не е пречка да имаш деца, но изисква внимателно планиране със семейството и лекарите.
Мит е, че МС е присъда и смъртоносно състояние.
Истина е, че повечето хора продължават живота си нормално десетилетия след тяхното диагностициране. Ето защо МС се класифицира като хронично заболяване.
Мит е, че всеки с МС стига до инвалидна количка.
Истина е, че повечето хора с диагнозата нямат нужда от инвалидна количка, особено при ранно диагностициране и лечение.
Истина е, че учените разработиха много медикаменти, които контролират развитието и симптомите успешно при много хора.
Истина е, че много от хората могат да останат на работа, ако имат нуждата подкрепа от работодатели и колеги.
И не на последно място, истина е, че редовните, умерени упражнения могат да помогнат при много симптоми и за по-доброто общо състояние на тези пациенти.