Предстои да излезе книга за героизма на смелите мореплаватели


04 Август 2021, Сряда


Нейният автор - проф. д.пс.н. Илия Пеев, е издал над 100 научни труда, посветени на морето, моряците и техните семейства, морската психология и безопасността и сигурността на корабоплаването

Автор: проф. Владимир Торский

Книгата „На океана с любов, вяра и надежда” е за водещата роля на ключовите морски работници в световната икономика и социалния живот на планетата, книга за героизма на смелите мореплаватели и техните семейства.

Неин автор е проф. д.пс.н. Илия Пеев. Той е издал повече от 300 научни труда, половината от които са посветени на морето, моряците и техните семейства, морската психология, морското образование и възпитание, човешкия фактор в корабоплаването, безопасността и сигурността на корабоплаването, лидерството и екипната работа на море и др.

„На океана с любов, вяра и надежда” включва тематически подбрани авторски статии на морска тематика, публикувани през последните години в научни и популярни медийни издания в България и чужбина.

Това е първият научен труд, посветен на обявеното от ООН на 5 декември 2017 г. Десетилетие на науките за окена в интерес на устойчивото развитие (2021 г. – 2030 г.). Главният лозунг на Десетилетието - „От Океана, който имаме сега, към Океана, за който мечтаем”, звучи като лайтмотив в книгата, която ще помогне да се осъществят тези идеи.

Ключова характеристика на изданието се явява позитивното въздействие върху обществото. То внася значителен дял в решаването на двете фундаментални задачи на Десетилетието на науките за Океана:

- Повишаване знанията за океана, неговото състояние и проблемите за всички хора на планетата. Хората трябва да осъзнаят зависимостта на тяхното благосъстояние от тези блага и ресурси, които те получават от океана, и да помагат в решаването на проблемите на океаните и моретата.

- Повишаване търсенето на морската наука в обществото, която през последните години, дори десетилетия, значително се снижи. Само като се изучава океана, се разбира какви изменения настъпват в него, към какви загуби те могат да доведат за всички и всеки, могат да се  приемат мерки за тяхното предотвратяване или отслабване.

Оригинално и необикновено в тази книга е не само нейното съдържание, но и нейната структура, която напомня детската любов към океана и песента, с която те изучават петте океана. По тяхно подобие петте глави в книгата са представени като пет песни за океаните.

Петте океана и предстоящите задачи – ето такива са очакваните резултати от Десетилетието на науките за океана: чист океан; здрав и устойчив океан; предсказуем океан; безопасен океан; океан с устойчива продуктивност; прозрачен и достъпен океан.

Съдържанието на книгата на професор Илия Пеев ще помогне не само да се разберат тези задачи, но и ще даде мотивационна енергия за решаване на всички задачи на Десетилетието на науките за океана (2021-2030).

Знаменателен е и този факт, че първата книга, посветена на Десетилетието на океана, се появява именно на Черно море и това не е случайно.

Черно море е едно от най-красивите и най-богатите морета на нашата планета. Като като част от Световния океан, то е едно от най-интересните морета както в геологически, така и историко-географски план.

Известно е, че Черно море е част от най-древния океан Тетис, от който се е отделило Сарматско море, след това Понтийско море. След разделянето на последното е възникнало езеро. Получавайки част от водите на Егейско море, то участва във Всемирния потоп (има над 10 версии за потопа в световната митология) и така е станало познатото ни Черно море.

Преди тридесет години, през 1990 г. на Черно море се роди красивата идея „Черноморска зона за сътрудничество и благоденствие” и бяха поставени основите на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС), - Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC).

Символически, това е продължение на традициите от древността:

Старото гръцко название на Черно море е Понт Аксински (гр. Pontos Axeinos, Негостоприемно море). По-късно, след усвояването на бреговете от понтийските колонизатори, Черно море започва да се нарича Понт Евксински (гр. Pontos Euxinos, Гостоприемно море).

Наш дълг е да съхраним Черно море като Гостоприемно море и професор Илия Пеев в своята книга доказва тази идея.

В Черноморския регион много добре се проявява и Черноморската асоциация на морските институти (ЧАМИ), Black Sea Association of Maritime Institutions (BSAMI). Морските публикации на професор Илия Пеев са известни на всички членове на BSAMI с участието му в научните форуми на тази асоциация.

Ето защо професор Илия Пеев нарече Първата океанска песен „Океанът свързва хората с мир, труд и любов” и започва своята книга с темата за Черно море, която е публикувана в много списания и популярни портали у нас и в чужбина:

- Черно море: пъзел от въоръжени конфликти или море от възможности и синергия през третото хилядолетие? Разпознаваме ли черноморските послания и ще се вслушаме ли в тях? Черноморската зона е зона за сътрудничество и благоденствие!

Авторът представя своите оригинални възгледи за ролята на Черно море в Световния океан. Неговият извод, че за усвояването на океана е нужна синергия, предизвиква огромен научен и практически интерес сред специалистите.

Представената в книгата „триада на безопасността” представлява значителна научна новост на авторския подход в разглеждането на проблемите на безопасността на корабоплаването.

Интерес представлява представения в книгата обзор върху подводния експеримент „Хеброс ‘67”.

Важна е и личната позиция на проф. Илия Пеев за публичната защита на правата на моряците в условията на пандемията COVID-19. Неговите препоръки се използват в психотерапията, сугестологията и сугестопедията, в т.ч. ва корабите и в семеъствата на моряците.

През 2020 г. Морският институт на Украйна и Международното морско списание „Морски преглед” публично подкрепиха предложението на проф. Илия Пеев за учредяване на Вапцаровска международна премия „Морето и машините”.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки