„Кражбата“ на „История славянобългарска“ от Зографския манастир – възхвалявана и анатемосвана, не слиза от вниманието на българската общественост вече почти четвърт век. Написаното се измерва с хиляди страници, има дори и книга.
И все пак има неизвестни за масовия читател моменти. Ето главният, за който знам от Емил Александров (1934- 2012), зам.-началник на Културно-историческото разузнаване (14 отдел към Първо главно управление). Това звено бе създадено преди половин век, главно за да издирва и събира документи и материали, свързани с българската история, които са неизвестни или пък утвърждават истината по спорни въпроси, станали обект на фалшификации от историци в други страни.
Емил Александров
През 1982 г. отделът получава информация от Министерството на външните работи, че от външното министерство на Гърция им съобщили, че гръцкото разузнаване има сведения: милионер колекционер от ГФР поръчал на българин емигрант, работещ в „Свободна Европа“, и на гръцки авантюрист – международен мошеник, да откраднат от Зографския манастир и да му предадат срещу 500 000 западногермански марки (фантастична сума тогава) „История славянобългарска“ .
Гърците, запознати с крайно лошите условия в светата обител, предложили на колегите си в България да уведомят външното ни разузнаване, което „най-сетне да си прибере националната ценност“.
Началникът на отдела Пламен Благоев дава задачата на близкия му способен разузнавач Христо Маринчев, който включва в операцията (с кодово наименование „Маратон“) и сина си Кирил Маринчев.
Останалото е известно.
Спори се за годината – според Емил Александров тя е 1987-ма.
12 януари 1998 г. Момент от връщането на „История славянобългарска“ в Зографския манастир. Тогавашният президент Петър Стоянов с игумена дядо Амвросий и манастирския библиотекар
дядо Пахомий. Снимка: petarstoyanov.com
Впоследствие 14 отдел, както и цялото ни разузнаване бе ликвидирано по искане на новите Велики сили, наследници на ония от Берлинския диктат.
Пламен Благоев, който можеше да празнува тази година 75-тия си юбилей, почина от коварна болест през 2014 г. Той остави пророчески думи: „В историята на човечеството многократно е потвърждавано правилото, че ако е необходимо да бъде подчинена една държава, то първата цел на неопоробителите е да бъдат унищожени нейните културни паметници и историческата памет на народа й“.
Кирил Маринчев бе намерен удавен в колата си в Бяло море край Солун през 1993 г. Баща му Христо Маринчев живееше в Плиска, когато през 2000 г. падна от велосипеда си, откаран бе в болницата в Нови пазар и два дни по-късно почина...