От международна консултантска компания са изчислили, че за изхранване на увеличаващото се световно население ще са нужни още 70-80 милиона хектара
Автор: Десант
Към края на десетилетието цените на земеделската земя ще нарастнат в геометрична прогресия, прогнозират аталитици. В доклад на международната консултантска компания McKinsey Group се прогнозира, че в следващите шест години, считано от 2024 г., ще е нужни още толкова обработваеми площи, колкото е цялата земеделска земя м Бразилия.
От базираната в САЩ компания са изчислили, че за изхранване на увеличаващото се световно население ще са нужни още 70-80 милиона хектара за развитие на растениевъдство. От тях 70% са за отглеждане на храна за селскостопанските животни; 20% - за изхранване на хората и 10% за култури за производство на биогориво.
Конкуренцията за придобиването на достъпни и подходящи за земеделие участъци вече се обостря в много региони по света. По данни на McKinsey, земята стремително поскъпва в Латинска Америка и африканските страни на юг от Сахара.
В други държави и, където това е възможно, за компенсиране на допълнителното търсене на земя ще се наложи да се преобразуват деградирали терени в продуктивни, да се търсят по-високи добиви от селскостопанските култури, да се намалят отпадъците и да се променят хранителните навици в посока алтернативни продукти за хранене.
Според изчисленията на американските аналитици, преобразуването на 70-80 милиона хектара в обработваема земя ще струва на САЩ към 300 милиарда долара, без да се смятат разходите, свързани със защита на климата и биоразнообразието. Затова и от McKinsey са стигнали до извода, че в края на десетилетието цените на обработваемите площи могат да достигнат космически измерения.