По думите на гл. ас. д-р Нено Александров от ЛТУ, това е инструмент, с който се цели да се намали възможността горите да бъдат повреждани от мокър сняг, вятър и други неблагоприятни явления
Автор: Десант
Нито една осъществена сеч от специалисти лесовъди не води до влошаване на състоянието на гората. Това заяви гл. ас. д-р Нено Александров, преподавател по „Лесовъдство“ в Лесотехническия университет, по време на стартиращото събитие на кампанията „Горска класна стая", проведено в края на миналата седмица на територията на Държавно горско стопанство – София, Югозападно държавно предприятие.
Съвременното виждане за природосъобразно стопанисване на горите е насочено към това, че гората е възобновим ресурс. Присъща нейна черта е тя да се възстановява добре самостоятелно, стига да се стопанисва добре.
Обществото трябва да разбере, че сечите в горите са също такъв инструмент, какъвто и залесяването, с идеята да се поддържат горите в състояние, което да намали възможността да бъдат повреждани от мокър сняг, вятър и съчетание от неблагоприятни явления.
На сечите не трябва да се гледа задължително като на дейност, която влошава състоянието на гората, защото с тях се цели създаването на устойчиви гори, подчертава специалистът, цитиран от Изпълнителната агенция по горите..