Пред „Дойче веле" причината разкрива хидробиологът и ихтиолог в Института по океанология към БАН д-р Радослава Бекова
Автор: Десант
Рибарите по морето се жалват в последните години, че цацата намалява. А освен това вече е и по-дребна отпреди.
Пред „Дойче веле" причината разкрива хидробиологът и ихтиолог в Института по океанология към БАН д-р Радослава Бекова. По думите й, това се дължи на по-топлата вода през зимата.
„Колкото по-висока температура имаме, толкова по-рано се случва половото съзряване при рибите. А колкото по-малка е рибата, толкова по-некачествен материал дава тя за следващото поколение", обяснява тя.
И допълва, че затоплянето не позволява на междинния воден слой в Черно море да стане достатъчно студен и да спира сероводорода от дълбоките води да прониква нагоре при живите организми. Затова специалистката предупреждава, че ако затоплянето продължи с бързи темпове, има голяма вероятност да се стигне до масова смърт при рибите.
В публикацията на „Дойче веле" се обръща внимание и на безотговорната човешка дейност, водеща до силно замърсяване на Черно море. Това е една от причините скумрията да изчезне от акваторията край нашите брегове. За това е помогнал и някогашния свръхулов на вкусната риба.
Д-р Бекова алармира, че в рамките на едно изследване, нейни колеги са открили над 30 частици микропластмаса в рибата барбун и над 1000 частици в морския кефал. По този повод тя се спира на обезпокоителния факт, че по пътя на хранителната верига тези микрочастици достигат и до човека, а това представлява сериозен проблем.
Иначе признава, че с въвеждането на регулации за овладяване на свръхулова в екосистемата постепенно започва да се установява баланс, но борбата със замърсяването продължава. Затова призовава всички хора и особено туристите по Черноморието да пазят морето и околната среда чисти.