В средата на миналия век видът се е смятал за изчезващ. Към момента популацията му бележи увеличение, но все още уязвима
Автор: Десант
Колония от черни щъркели обитава няколко места край язовир „Копринка“ – местността „Гюрля“ и зони около павелбанското село Виден. За четири години популацията се разраснала сериозно и това я прави най-голямата у нас, съобщава Пресс ТВ.
Черният щъркел е защитен вид и е включен в Червената книга на България. Допреди няколко години единственото местообитание у нас, където може да се види такава колония, бе южната част от скалния венец край манастира „Света Троица“ близо до Велико Търново. Двойки черни щъркели са забелязвани да гнездят в Разградско, Странджа, Централен Балкан, но колония от около 40 щъркели както в Павелбанско, няма никъде.
Първите сведения за разпространението на черния щъркел на територията на България са от началото на 60-те години на миналия век. За разлика от белия щъркел, който живее в провинцията и степите, черният му събрат обитава тихите вековни гори и строи гнездото си на някое голямо дърво. Ловните му територии се потоци, рекички, блата, както и ливади с ниска растителност, уточнява статия в Уикипедия.
Щъркелът е смятан за божествена птица. Той се приема като символ на здраве и дълголетие.
Хората вярват, че дори има магически способности и там, където се засели, носи късмет и благоденствие. Но съществуват и поверия, че е предвестник на нещастия и природни катаклизми.
В египетските вярвания птицата е популярен символ на раждането на новия живот, ново дело, залог за успех в ново начинание. А някои намират символика с родината, любовта към родната земя и родния дом.
В средата на миналия век черният щъркел се е смятал за изчезващ. Към момента популацията му бележи увеличение, но все още уязвима.