По линия на родителите си последният ромейски император е потомък на Асеневци, Тертеровци и Смилецовци


По линия на родителите си последният ромейски император е потомък на Асеневци, Тертеровци и Смилецовци
Новооткрият портрет на Константин Палеолог Драгаш – средата на XV в.
06 Януари 2025, Понеделник


В края на миналата година тръцки реставлатори разкриха в Пелопонес единствения стенописен портрет на Константин Палеолог Драгаш

Автор: Проф. Пламен Павлов

През ноември на отминалата 2024 г. екип гръцки реставратори, начело д-р Анастасия Кумуси, поднесе истинска сензация – в храма на т.нар. Стар манастир на Таксиарха (Архангел Михаил) в Егиалия, Пелопонес, беше разкрит единственият стенописен портрет на последния византийски император Константин Палеолог Драгаш (6 януари 1449 г. – 29 май 1453 г.). Този ромейски владетел обикновено е обозначаван като ХI, по-рядко – и като ХII, с оглед на приемането или не на Константин Ласкарис (1204-1208) за ромейски василевс.

Константин е роден на 8 февруари 1405 г. и е пети син на император Мануил II Палеолог и съпругата му Елена – дъщеря на Константин Драгаш, българският владетел на Велбъжд / Кюстендил и Северна Македония. Бъдещият император е силно привързан към майка си, поради което носи и „Драгаш“ като второ династично име.

Да хвърлим поглед към „българските връзки“ в произхода и живота на този забележителен човек, паднал с меч в ръка в защита на една велика кауза. Нека обаче първо, макар и съвсем накратко, да очертаем контурите на неговия живот и управление, за които са изписани стотици страници.

Показателно е, че след смъртта на император Йоан VIII на 31 октомври 1448 г. именно Константин е обявен за владетел на хилядолетната империя. Това не е случайно – още 17-годишен той участва в отбраната на Константинопол, обсаден от султан Мурад II през 1421-1422 г.

От ноември 1422 г. с титлата „деспот“ повече от година управлява империята от името на баща си Мануил (парализиран от тежък инсулт) и престолонаследника Йоан VIII, който по същото време търси военна помощ във Венеция и Унгария. Заради своите качества младият Константин е предпочетен пред по-големите си братя Андроник и Теодор.

Когато през ноември с.г. Йоан VIII се завръща в столицата, на Константин е поверено управлението на Селимврия на Мраморно море и на Несебър – т.нар. деспотат Загора (България). Деспот Константин управлява тези български земи до 1427 г. и най-вероятно неведнъж пребивава в Несебър – обстоятелство, което често се игнорира от изследователите.

От 1427 до началото на 1449 г. Константин управлява деспотата Морея (Пелопонес), постигайки ред военни успехи срещу тамошните латински владения. През 1437-1439 г. за втори път е в Константинопол като регент на империята – причината е знаменитият църковен събор във Ферара и Флоренция, в който император Йоан VIII участва лично. 

Идването на власт на Константин е улеснено от факта, че Йоан няма преки наследници, както и от одобрението на императрицата майка и общественото мнение. Специална делегация носи императорската корона в  Мистра, столицата на Морея, а Константин е коронясан от местния митрополит на 6 януари 1449 г.

Идването на власт на едва 19-годишният султан Мехмед ІІ през 1451 г. събужда неоправдани надежди – и на Изток, и на Запад се вярва, че неговата неопитност ще отслаби османската заплаха. Напротив, на османския престол застава енергичен и безмилостен човек с амбиции да бъде мюсюлмански „император”!

През 1451-1452 г. Мехмед води борба със своите противници в Мала Азия. В онзи момент Константин допуска груба политическа грешка с искането си за увеличаването на издръжката на турския принц Орхан, политически беглец в Константинопол. „Напомнянето“, че Византия разполага с претендент за османската корона става повод за директни действия против ромейската държава.

През 1452 г. Мехмед изгражда мощна крепост срещу самия Константинопол. В отговор на протестите на Константин пратениците му са обезглавени… Предвид очакваната директна атака срещу столицата императорът отчаяно търси помощ от Запада и на 12 декември 1452 г. сключва нова уния с Римската църква – действие, което няма особени резултати,  напротив – среща съпротива от страна на радикалната православна партия.

Зимата на 1452 – 1453 г. преминава в трескава подготовка за отбрана, но гибелта на полско-унгарския крал Владислав Варненчик при Варна (10 ноември 1444 г.) е охладила настроенията за нов кръстоносен поход в подкрепа на агонизиращата ромейска империя. Срещу огромната армия на Мехмед император Константин разполага с не повече от седем – осем хиляди бойци. Ромеите, годни да носят оръжие, се оказват едва  4 973 души. Останалите защитници на „Новия Рим“ са западни съюзници, като най-значителен е генуезкият отряд на Джовани Джустиниани. Според съвременниците на един византийски войник се падат около 20 османски!

Като качества огромният флот на султана отстъпва на италианските и византийските кораби, но на сушата Мехмед II има смазващо превъзходство. Наред с това разполага с мощна за времето си артилерия, създадена от унгарския майстор Орбан, преминал на страната на турците. Както пише историкът Критовул, „топовете решиха всичко...”

Предните части атакуват града на 2 април, но са отблъснати. След тях обаче идват несметни орди, които блокират Константинопол отвсякъде. Крепостните стени на града са подложени на невиждана за времето си бомбардировка. Нощем цялото население, включително жени и деца, прегражда пробивите с греди, камъни, пръст.

Един от най-драматичните моменти е битката на 4 кораба (3 венециански и 1 византийски) с над 100 турски. Изпадналият в истерия Мехмед II нагазва с коня си в морето, сипейки проклятия към своя капудан-паша (адмирал) Сюлейман Балтоглу, приел исляма българин. Уменията на венецианците и попътният вятър помагат на малката ескадра да пробие турския обръч и да влезе в пристанището на залива Златния рог.

Скоро след това обаче султанът изненадващо успява да прехвърли по дървени релси през сушата цяла ескадра и да превземе Златния рог, с което положението става безнадеждно. Недоволството от унията разпалва смутове и мрачни пророчества от рода на онова за „Константин Първи и Константин Последни” – създателят Константин Велики и сегашния император)...

На 28 май започва решителната атака, а най-ожесточени боеве се водят при портата „Св. Роман”. На 29 май в атака е хвърлен еничарският корпус, а версиите за влизането в града взаимно се допълват – твърди се, че турците проникват през една забравена потерна (тайна врата), а появата им всява смут и дезорганизация.

Главният пробив е при „Св. Роман“, а в сражението командващият този сектор на отбраната Джустиниани е тежко ранен и отнесен от предната линия. Командвани лично от султана, еничарите нахлуват в столицата, а византийската отбрана е пометена.

Започва жестоко клане – както пише историкът Сфранцис, съветник и личен приятел на императора, „...от многото трупове не можеше да се види земята…” Храбрецът Константин загива с меч в ръка в неравната битка, а версиите за гибелта му са различни. Според Сфранцис убитият василевс е разпознат по двуглавите орли върху ботушите му.

Респектиран от подвига на Константин, Мехмед II великодушно позволява на християните да го погребат. Вярва се, че над неговия гроб е издигната малката църква „Въведение Богородично“ в истанбулския квартал „Вефа“.

Император Константин е имал ромейско самосъзнание, но е държал на родовите си корени си по майчина линия. Както допуска проф. Христо Матанов, Елена Драгаш е потомка на владелия земи в Македония български благородник Иван Драгушин, син на деспот Алдимир и деспотица Марина. С други думи, Константин е потомък на българските династии Тертеровци и Смилецовци, както и на византийската Палеолози. Има „асеневска кръв“ и по линия на баща си Мануил II Палеолог, който по майка е свързан с византийския клон на Асеневци.

Напълно възможно е последният ромейски император да е знаел български – и от своята майка Елена Драгаш, а и поради връзката с деспотата Загора и Несебър. Да не забравяме също, че в Пелопонес, управляван от Константин две десетилетия,  в онази епоха живеят славини (славяни) от българската група, говорещи диалект на старобългарския език.

Източник: ТРУД


В категории: Новини , История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки