Преди 100 години: „Скъпотията мълчешката расте“, хлебари фалшифицират брашното, като го смесват с картофи


Преди 100 години: „Скъпотията мълчешката расте“, хлебари фалшифицират брашното, като го смесват с картофи
07 Януари 2025, Вторник


С кредити, отпуснати от държавния бюджет, се закупуват хранителни суровини, които се продават по намалени цени на производители, за да се поддържат ниски цени на хранителните продукти

Автор: Диана Славчева

„Скъпотията мълчешката расте“ - с това заглавие излиза първият брой на вестник „Казанлъшка искра“ за 1925 г. 

В дописката се призовават „жадните за бързо обогатяване търговци в града и околията да прочетат мълчешком какво говори чл. 11 от Закона за облекчение продоволствието и намаляване на скъпотията“.

Вярвате или не, но преди век имало и такъв нормативен акт в родното ни законодателство. Дали пък не е време и днес отново да бъде въведен такъв закон у нас?!

Въпросният закон е утвърден с указ № 360 от 24 юли 1924 г. Негов автор е депутатът от управляващия Демократически сговор д-р Т. Кулев.



В статията си „Социално-икономически последици от непазарното регулиране на цени в България за периода между Първата и Втората световна война“ (публикувана в Известия на ЦСИИ през 2019 г., б.а.) Пенчо Д. Пенчев отбелязва:  

„В него се предвижда Министерският съвет да назначава Главен комисар по продоволствието. Неговите функции са формулирани твърде общо. Той „проучва общите мерки, които трябва да се вземат за улесняване на продоволствието … и мерките , които трябва да се вземат за ограничаване на скъпотията и спекулата“.

Към общините се назначава комисар по прехраната. На местна почва той проучва въпросите за борбата със скъпотията и спекулата и прилага мерките на централната власт и на Общинския съвет за тяхното ограничаване.



Предвидени са глоби и различни срокове затвор за длъжностни лица, които злоупотребяват с властта си по този закон, за лица или сдружения, които участват в различни спекулативни схеми, и за мелничари и хлебари, които фалшифицират брашно, като го смесват с по-евтино царевично и овесено брашно, с картофи и други вещества“.

За Главен комисар по продоволствието е назначен Коста Николов, който е народен представител от управляващото мнозинство. С кредити, отпуснати от държавния бюджет, и с помощта на общинските комисарства се закупуват хранителни суровини, които се продават по намалени цени на производители, за да се поддържат ниски цени на хранителните продукти, т.е. намесата в ценообразуването е по-скоро косвена. 



В началото на 1936 г. е издадена Наредба-закон, с която Главното комисарство по продоволствието се премахва, а функциите му са прехвърлени към специална Служба по цените към Министерството на търговията, промишлеността и труда. 

Много са причините за скъпотията в онези времена. В началото на 20-те години на ХХ век те се търсят най-вече в последиците от войната. В случая се има предвид нарушените вътрешно и външнотърговски връзки, жертвите, намаленото производство, загубата на територии и др. Тогавашните икономисти са обяснявали постоянното поскъпване и с непрекъснатото печатане на книжни пари от страна на БНБ. 

По думите на Кирил Попов, след войната са настъпили „ненормални“ стопански времена. При тях законът за търсенето и предлагането и конкуренцията не са в състояние да осигурят нормални цени и това предизвиква бедствия за „цели обществени класи граждани-консуматори“.

Тогава спекулата, макар и да е съществувала (може би не чак в размери колкото днес), не е била сочена с пръст като изиграла основна роля за увеличаването на цените. 



А ето и какви санкции е предвиждал въпросният закон за „лица или сдружения, които сключват помежду си съглашение за установяване или задържане прекомерни цени на предмети от първа необходимост и пр.“. Те са били наказвани със строг тъмничен затвор до три години. Освен това плащали и глоба в размер от 100 хиляди до половин милион лева. 

За да се ориентираме колко пари са това, нека имаме предвид, че през 1925 г. средната месечна заплата у нас е 1553,20 лв.; кило свинско месо струва 37 лв.; литър мляко - близо 10 лв., а хлябът е 11,45 лв. 


В категории: История , Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки