Иновативната инсталация „Силоз“ е дело на Александър Първанов
Автор: Десант
Във витрината във фоайето на Историческия музей може да бъде видяна иновативната инсталация „Силоз“ на Александър Първанов.
По думите на автора, „създаването на нещо ново понякога е просто преподреждане на вече стари, познати елементи, но с различна перспектива.
„Това е възможността на твореца да конструира съдържание, да предава знание, да изгражда разкази, да възбужда усещания и емоции, да вплита минало и настояще, опит и предизвикателство“ - коментира още създателят на проекта „Силоз“.
Въпреки че съоръжението е изградено от парчетата отпадъци, то е естетически издържано. В същото време е и функционално – настолна лампа.
„Изработена е от парче чамова греда, намерена под нечий навес, бутилка от ликьор, части от месомелачка и помпа, метални елементи и мелничка за подправки, както и регистрационен номер за каруца“, пояснява Първанов.
На пръв поглед несъвместимите детайли обаче създават един любопитен продукт, който е полезен за дома, внася колорит и в същото време е своеобразна препратка към миналото – чрез спомена за времето на употреба на лампите или за отделните нейни части и техния предишен живот.
Александър Първанов е роден на 7 ноември 1964 г. Завършва гимназия „Христо Ботев“, а след това и ВТУ „Ангел Кънчев“ (днес Русенски университет) със специалност „Изчислителна техника“. Въпреки че цял живот работи по специалността си, той развива интерес към красотата във всичките й форми – изкуство, природа.
Негови творби учасдтват в няколко изложби на Дружествоот на художниците в дунавския град.
Първанов проявява и подчертан интерес към историята на Русе и е сподвижник на Сдружение „Русчук“. Дългогодишен приятел на музея, той е активен участник в археологически разкопки, а в Екомузей с аквариум показва Арт инсталация, свързана с технологичните изкушения пред съвременното общество. Темата, която най-много го вълнува, са градските часовници – история, устройство и функциониране.