На 8 март, по повод Международния ден на жената, Националният политехнически музей кани всички дами да посетят експозицията на музея без входен билет.
В експозицияте те могат да открият интересни експонати, които облекчават труда на жената. Сбирката включва домакински уреди и механизми, които революционизират ежедневието на представителките на нежния пол – ръчни мелнички за кафе и орехи, спиртни ютии, машини за рязане на юфка и приготвяне на сладолед, както и редки модели перални машини и прахосмукачки, които работят без електричество.
Шевните машини – символ на независимост и стил
Появата на шевната машина в средата на XIX век дава възможност на жените да работят и печелят собствени доходи, да участват в индустриалната революция и работническите движения. Те променят начина, по който жените изразяват своя стил и индивидуалност, предоставяйки им по-голям контрол върху собствения им външен вид.
Пишещите машини – инструмент на женската еманципация
Изключителната колекция от пишещи машини разкрива тяхната роля в професионалната реализация на жените. Благодарение на тези устройства те започват да работят като машинописки, стенографи и секретарки в сфери като бизнес, право и журналистика – професии, които дотогава са „запазена марка“ за мъжете. Това намалява зависимостта им от бащи или съпрузи за финансова подкрепа и отваря нови професионални възможности.
Историята на проф. Елисавета Карамихайлова – българката, покорила науката
Дамите, а и не само те, ще имат възможност да се запознаят с живота и делото на една от най-значимите личности в българската физика – проф. Елисавета Карамихайлова. Във времена, когато науката е „охранявана“ от мъже и жените не са считани за подходящи за научна работа, тя доказва обратното. „От нея трябва да се поучим на това, как трябва да се уважава науката и как да се обичат хората“– изтъква акад. Хр. Я. Христов.
Музиката – неизменна част от живота и празниците
Експонираните музикални механизми и инструменти пренесят в епохата, когато музиката е съществена част от домакинската култура. Сред тях е механичното пиано, което е принадлежало на Анна Орозова – съпруга на известния казанлъшки розопроизводител и филантроп Александър Орозов. Освен че е бляскава красавица, Анна е и личност с дълбоки културни и артистични интереси. Смята се, че именно тя е вдъхновила художника Иван Милев за неговата емблематична творба „Ахинора“.