Седмицата на гората, която се отбелязва вече цял век, води началото си от 1925 г. именно като Празник на залесяването
Автор: Десант
Тази година честваме 100 години от първото отбелязване на професионалния празник на лесовъдите, като мотото е „Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“. Самата Седмица на гората, която навъртя вековен юбилей, води началото си от 1925 г. именно като Празник на залесяването.
На територията на шуменската Регионална дирекция на горите ще почетат годишнината, като засадят широколистни фиданки от видовете цер, космат дъб, бук и сребролистна липа на местата, където са изсечени изсъхналите заради гъбата Diplodia pinea борови дървета.
„В резултата на тази сеч на заболелите борове на места се образуват малки прозорци свободни площи. Те ще бъдат залесени с широколистни фиданки, местни дървесни видове. Основно ще се използва космат дъб, цер и бук, като досега с бук не са извършени залесявания“, обясни директорът на РДГ – Шумен инж. Емил Гелов.
Той допълни, че липата се вкарва сред другите видове заради изискването да се използват до 10% медоносни видове при залесяване.
Обследването миналата година показа, че до 20% от насажденията с борови дървета на Шуменското плато са засегнати и съхнат заради гъбата Diplodia pinea.
„През април и май ще бъде извършена ново лесопатологично обследване и ще имаме нови данни, тъй като трябва да изчакаме да се появят нови иглички по боровете, за да се разбере дали има прогресия в развитието на тази гъба или нещата ще се задържат в този мащаб, който имаме досега“, каза още Гелов.
През тази година на територията на РДГ – Шумен е планирано да се залесят 91 дка горски територии. За целта са произведени 219 840 фиданки. През миналата година в област Шумен са залесени 163 дка.
Пак по повод празника, служители от Регионална дирекция по горите – Пловдив, Държавно горско стопанство - Карлово и представители на Южноцентрално държавно предприятие (ЮЦДП), съвместно с огнеборци от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ залесиха над 4000 фиданки от летен дъб, бряст, липа, ясен и други горскоплодни на площ от 10 дка в района на град Баня, намираща се на територия на карловското Държавно горско стопанство.
В залесителното мероприятието взеха участие и доброволци с големи сърца от Български младежки „Червен кръст“.
Участниците в инициатива „Спаси гората, тя разчита на теб“, които наброяваха над 100 човека, в празничната седмица обединиха своите услия за възстановяване на природата, укрепвайки връзките между различните обществени звена в името на общото благо и опазване на общото ни зелено национално богатство – българската гора.
Доброволците от Български младежки „Червен кръст“, организаторите и участниците в кампанията се надяват, че са дали добър пример и на други региони, които също да се включат активно във възстановяването на българските гори, унищожени от безмилостните пожари.
Залесяване с цер в землището на с. Богомилово извършиха и служители на Регионална дирекция по горите Стара Загора.