Тя направи Десант он лайн


Тя направи Десант он лайн
Стоянка Георгиева
10 Ноември 2009, Вторник


И държи тайните на информационното пространство


Автор: Веселин Максимов

Майка на две дъщери и син, има и внуче. В партийните среди е известна с това, че брои изборни резултати и засича грешки в тях, в академичните – с това, че преподава информатика в БСУ без хонорар и подготвя за олимпиади млади математици пак без хонорар – за едната идея да им даде нещо от себе си.
 За благотворителната част от живота си предпочита да е анонимна, въпреки, че в протоколите на ротарианското движение са вписани десетки случаи на личните й дарения. Тя е купонджийка – ценителка на отбрани марки червено вино. Можете да я засечете в пиано-бара „Пето авеню“ да танцува край отворения лаптоп, с който рядко се разделя. Впрочем той е край нея и когато копае градината в селската си къща в Тръстиково. Но това е само видимата част от същността на една голяма бургазлийка, изтъкана от достолепие, скромност и непоносимост към снобите и светската суета.      
И най-важното – тя е човекът, за когото няма тайни в информационното пространство. Но умее да си мълчи.   

Всеки бургазлия, чувал някога през живота си за компютър,  задължително е влизал там. Я да намери нужната му информация, я да се изкефи от сърце на „Теория на маневрата”, например. Но едва ли подозира кой стои зад портала bourgas.org – най-старото интернет място край брега. Вие четете „Десант” онлайн чрез сайта desant.net, отново благодарение на нея и нейния екип. Ръководи още стотици проекти, интернет сайтове, справочници и портали.
Суперуспялата дама, която вече не иска да програмира, се казва Стоянка Георгиева. И наистина не желае да пише софтуер. Но, ще стигнем и дотам...

В двора на родната й къща, на пъпа на Бургас

Родена е на пъпа на Бургас, вдясно от Пионерския дом. Помни Стария център, който за нея свършвал „до Тройката”. Като малко момиченце, изобщо и не подозирала какво може да има по-нататък от него. А от игрите, неусетно преминала към решаване на сложни задачи с дълги цифри. Как, обаче, едно дете може да хареса сложният свят на числата? Може, ако е четвърто поколение от семейство, което се занимават с тях.
Таня никога не е изпитвала съмнение с какво ще се занимава. Защото двете й любими лели са математички от изключително висока класа. Вече приключилата активна работа Здравка Карамитева е била от първите сътрудници на академик Благовест Сендов, в Института по математика към БАН. Другата – „другарката Митева” е известна точно с това име на учениците от училище „П. Р. Славейков”.
След като го завършила, Стоянка постъпила в Английската гимназия. Изобщо не била привлечена от хуманитарното образование, чуждият език й бил нужен „за помощно средство”. По-късно същото изисквала и от своите деца, те също са минали през това средно училище. Там тя и най-добрата й приятелка се чудели, че няма по какво да учат. Математиката им вървяла страхотно, което автоматично им отваряло вратите и към знанията по всички точни науки. Английският, пък, им бил лесен, така че взели дипломи, общо взето, без пот и зор.
След дипломата за висше образование, младата математичка Стоянка Георгиева постъпила на работа в Изчислителния център, като системен програмист. Днес през смях разказва как това означавало, че въпросният пенкилер бил пускан в зала, когато възникнел ужасно сериозен проблем. И излизал оттам, когато проблемът бил напълно решен и машините с размерите на Белоградчишките скали отново работели в нормален режим.
Стажът й като софтуерист в „Социални грижи”, обаче, я убедил, че не е затворен компютърен маниак, а човек с умения в общуването с всички наоколо. Което много й помогнало на следващото работно място – в бургаската компютърна фирма „Бусофт инженеринг”. Оттам излязла, за да направи детска компютърна школа, която за месеци почнала да печели състезания на килограм...
За сайта bourgas.org я навили Теодор Седларски, Руслан Русинов и двете щерки Искра и Гергана. Започнали през 1998 година, с писане на кратки съобщения, но постепенно набрали скорост. Прословутата „Теория на маневрата”, на която е автор самата тя, била вдъхновена след петъците, в които Таня и нейните приятели излизали да обикалят бургаските кръчми. Още тогава разбрала, че каквото и да пишеш, хората винаги си мислят за политика. Помни и до днес как написали за преживяване с крави, които им изскочили на пътя и били на косъм от грозна катастрофа. В коментарите след поста, обаче, юзърите така се отнесли, че самите автори започнали да се чудят наистина ли са били там, наистина ли това са били крави и наистина ли изобщо се е случило това. Кравите били сравнени с оядени политици, старателно оплюти и напопържани.

Таня с прощъпулника на първото си внуче Александър



Днес вече, Стоянка Георгиева не се занимава с писане на програми. Защото смята, че КПД- то на един софтуерист е най-много 10 години и това трябва да правят най-вече много млади хора. За да стигнат до нейното ниво – управление на проекти.
А проектите са много...Над 500...”Десант онлайн”, информационни портали, сайтове на компании, на агенции за недвижими имоти, на хотели...Напоследък пишат програми за социологическа агенция в Дания и за няколко подобни английски. Задачата е повече от интересна – „Изследване степента на доволност на индивида”. След съставянето, шефовете на фирмите дават потребителски код на своите служители, които тайно и анонимно трябва да обяснят какво им харесва и какво не.
„Анонимност в Интернет обаче няма – смее се Стоянка -  винаги е ясно кой откъде пише”. Нейните хора готвят и портал за артисти от Албиона, на който да качват своите произведения.
Тя е хоноруван преподавател по „Уеб технологии” в Бургаския Свободен Университет. Там е започнала преди години, като асистент по операционни системи на сегашния шеф на Лабораторията по компютърна вирусология към БАН Евгени Николов. Напоследък, обаче, чете лекции на студентите съвсем рядко, заради лавинообразно растящите ангажименти. Твърди, обаче, че преподаването й помогнало, защото се научила да обяснява и повтаря, дори и на най-неразбиращите. Нещо, което преди не й било особено приятно.
Точно заради това избягва да се явява на каквито и да било конкурси или обществени поръчки. На такива места, според нея, комисиите не знаят за какво говорят, „зазубрили са някакви смешни термини и ги повтарят като мантри, без да разбират нищо по въпроса. Пък и изобщо не ми се иска да хвърлям енергия да се състезавам с братовчеди, племенници и каквито и да било роднини на комисията.”


Дъщерите Искра, Гергана, зетят Ники, синът Стоян, съпругът Господин, а в средата е свекърът й Георги с внучето, което пък е син на Искра и Ники

Стоянка Георгиева отказва да сподели някакви страхотно мъдри и помпозни мисли за своята работа – Световната компютърна мрежа. Смята, че Интернет е създаден „от компютърджии за компютърджии, а всички, които биват допускани до неговия начин на функциониране, до най-вътрешната му структура, са допускани дотам за пари”.
Което не е чак толкова лошо, стига да обичат наистина това, с което се занимават.


В категории: Отблизо

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки