РЕТРО: Какви празници и чествания се въвеждат в нашата страна като официални преди близо сто години


РЕТРО: Какви празници и чествания се въвеждат в нашата страна като официални преди близо сто години
Снимката е илюстративна
16 Януари 2025, Четвъртък


Тъкмо тогава се възстановява отбелязването на Трети март и Денят на св. Иван Рилски, който днес е известен като Ден на будителите

Автор: Диана Славчева

Празничният календар в нашата страна неведнъж е бил променян, допълван и обновяван. По-младите едва ли знаят, но хората над средна възраст помнят как само преди 35 години от него изчезна Девети септември например, както и 7 ноември, на който ден чествахме Великата октомврийска социалистическа революция. 

Така през 1922 г. тогавашният Министерски съвет одобрява законопроект за изменение и допълнение закона за празниците и неделната почивка, приет от XIX Народно събрание на 13 декември 1922 г. 

Та тогава, преди вече близо сто години, отново се въвеждат като официални празници: Св. Никола (Никулден), Св. Василий (Васильовден), Св. Стефан (Стефановден) и ГІреображение Господне.

В календара се утвърждават и т.нар „народни празници“. Сред тях са: Св. Иван Рилски, Св. Климент Охридски, Св. цар Борис (именният ден на тогавашния ни цар), Освобождението (на 3 март) и денят на възшествието на престола на цар Борис и Независимостта на Бьлгария, който в онези години се отбелязва на 4 октомври.

Денят на св. Иван Рилски, който се чества на 1 ноември, всъщност е решено да се празнува като всенароден празник на заслужилите българи”. Както отбелязва в мотивите към закона Стоян Омарчевски, това трябва „да стане един постоянен национален празник в памет на всички труженици за българското национално и просветно-културно възмогване и преуспяване на
българския народ”.

На 3 февруари 1923 г. цар Борис ІІІ подписва Указа за този закон и вече 1 ноември официално бива обявен за общонационален празник в памет на заслужилите за Отечеството си българи, както се е наричал тогава (днес Ден на будителите).

Денят на Освобождението - 3 март, престава да се отбелязва по време на Първата световна война, в която България и Русия в двата различни воюващи лагера. Когато войната приключва, БЗНС, комунистите и социалдемократите са против възстановяване на празника, смятайки го за символ на имперските амбиции на ликвидираната от болшевиките Руска империя. Затова се налага той да бъде възстановен с въпросния Закон от 1923 г.

Любопитното е, че през годините на Втората световна война датата продължава да се отбелязва, макар и много скромно, тъй като в този военен конфликт България отново не е на страната на „освободителите“, които по това време вече не са Русия, а Съветски съюз (СССР). 


В категории: Добри Вести

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки