История с часовници, Мария Антоанета и пътя на антиките
Часовник от XVIII в. с портрет на Мария Антоанета, изработен в Парижко дворцово ателие - Снимка Бургаски музей
15 Януари 2010, Петък
Бургаският музей вече съперничи на най-прочутите европейски колекции Било към 1 ч. след полунощ в една зимна вечер на 1996 г. На граничния пункт в Малко Търново спира лека кола с турски гастарбайтери с френски паспорти.
Автор: Диана Славчева
Сред багажа им митничарите откриват десетки завити във вестници предмети на европейското и бароково приложно и изящно изкуство. Преминали без проблеми четири държавни граници, контрабандистите са спипани безпардонно от нашите митничари. Задържаната „френска колекция” наброява 13 настолни часовници, 32 вази в комплект с 11 свещници, сребърни подноси, сервизи и други украшения, изработени в прочутите художествени ателиета на имперска Европа от ХVІІІ и ХІХ в. С просто око се вижда, че всички тези образци съперничат на най-ценните експонати в реномираните музеи по света. Шашнатите митничари, въпреки късната доба, се обаждат на Божидар Димитров, който ги съветва да приберат „на топло” колекцията в покоите на Историческия музей в Бургас. Когато на другия ден уредниците от музея влизат в сградата, са стреснати от необичайни звуци. Оказва се, че от стръскването по време на пренасянето им, механизмите на часовниците са се задействали и те не само са започнали да тиктакат, но и да изпълняват разнообразни мелодии, отмервайки кръглите часове. При това, тъй като фината настройка на сахатите по обясними причини била разстроена, стрелките им се въртели като бесни и кръглите часове настъпвали през няколко минути. Какофонията била невъобразима. В крайна сметка след консултации с Интерпол дали предметите не са обявени за откраднати и още множество други формалности, ценната сбирка остава на разположение на Регионалния бургаски музей, въпреки че от Музея за чуждестранно изкуство в София неистово драпали да я приберат в столицата. Така Бургас се сдобива с уникална колекция, каквато друг български град не притежава. Един от най-любопитните експонати е изящен настолен часовник с вграден емайлиран портрет на кралица Мария Антоанета. В навечерието на Никулден, след дългогодишна работа по реставрирането на ценните предмети, те бяха изложени зад витрините на Бургаския исторически музей, редом с още две „спасени” от митничарите и полицията колекции – едната от които включва 96 предмета на декоративното и приложно изкуство – мебели и картини, образци на европейския класицизъм и импресионизъм, а другата – икони и църковна утвар.
Шансът да се сдобием с тази ценна експозиция дължим на факта, че нашата страна попада в транзитната зона на трафика на културни ценности от Европа към Източния свят. Уникални старинни предмети минават през България на път за Истанбул, където е един от най-големите пазари на контрабандни антики. Към европейските ценности проявяват небивал интерес напоследък и богати араби, които влагат парите си в тях като капиталовложение. През последните години международните дилъри на старини са се насочили именно към държави в Северна Африка, Иран, Ирак и Турция. Има случаи на задържани цели тирове с антики, обявени в митническите им декларации като... теракотни плочки. Българският път на антиките е само един от лъчовете на нарастващия нелегален поток на ценности от и за Европа. От нашата страна се изнасят предимно икони и старинни монети, но за щастие, както ни увери Кирил Динев, зам. началник на Митница - Бургас, напоследък този трансфер чувствително е намалял.