Ключова роля в този процес играе и глобализацията на търговията, която също ускорява нашествието на вредителите по целия свят.
Автор: Десант
Климатичните промени, освен всичко друго, водят и до преместването на различни насекоми и кърлежи в нови територии, което представлява сериозна заплаха за селското стопанство. Много от тези вредители мигрират от Екватора в по-прохладните райони, които по-рано са били недостъпни за тях.
Ключова роля в този процес играят и глобалните търговски мрежи, като разкриват маршрути за инвазивните видове чрез пристанища и сухопътни канали.
Изследванията показват, че топлият климат способства размножаванего на вредителите. В регионите, които досега са били с хладен климат, температурите се повишават, което позволява по-голям брой насекоми да преживяват там зимата и да се размножават. Това води до увеличаването на техните популации и респективно – към по-големи вреди за селскостопанските култури, като пшеница и царевица например.
Глобализацията на търговията, от своя страна, ускорява нашествието на вредителите по целия свят. Щетите от тях само в САЩ надхвърлиха през 2019 г. 423 милиарда долара.
Всичко това изправя пред сериозни проблеми продоволствената безопасност, особено в по-уязвимите региони.
Учените подчертавата необходимостта от подобряване на мониторинга на вредителите и разработването на ефективни стратегии за управление на агрозащитата, отчитайки промените в климата, за да се опазят селскостопанските култури от нарастващите заплахи.