Как да тълкуваме притчата за Блудния син


Как да тълкуваме притчата за Блудния син
Срещата на Бога с разкаялия се Негов син, завръщащ се в Отеческите обятия
01 Февруари 2010, Понеделник


Кой е той, откъде се завръща и каква е символиката за Божия дом като спасителна ограда и надежден щит, зад които нищо страшно не може да ни се случи
Много често чуваме израза „блудния син” или „завръщането на блудния син”. Малцина обаче знаят, че той произхожда от една прекрасна притча в Новия Завет, разказана от Господ Иисус Христос. В нея отношението на Бога към човека е много точно и нагледно илюстрирано посредством отношението на баща към сина му. Тази църковна неделя ще е посветена на Блудния син. Затова, преди да разясним нейното значение, да видим за какво става дума в историята.


Автор: Десислава Главева

Един богат човек имал двама сина. По-младият поискал от баща си полагащия му се дял от наследството. Бащата, макар и неохотно, изпълнил молбата на сина си. Лекомисленият младеж взел дела си и заминал за далечна страна, където заживял разпътно и за кратко време прахосал цялото си наследство. Не след дълго обаче в тая страна настанал голям глад и младият човек, нямайки никакви средства за препитание, се цанил у едного да му пасе свинете. Стигнал дори дотам, че от глад да му се искало да яде това, което свинете ядяли, но никой не му давал. Най-сетне, след като се намъчил на немотия, глад и унижения, дошъл в себе си и си казал: „Колко слуги в дома на баща ми имат всичко в доволство, а пък аз тук умирам от глад! Но ще ида при баща си и ще му кажа: „Татко, съгреших против небето и против тебе! Вече не съм достоен да се нарека твой син, но поне ме направи като един от наемниците си!”
И така, младежът поел обратния път към бащиния дом. Баща му пък го съзрял отдалеч. Като видял на какво заприличал сина му, свило му се сърцето, умилил се и се затекъл към него, прегърнал го и го обцелувал. А синът му казал: „Татко, съгреших против небето (сиреч против Бога) и пред тебе и вече не съм достоен да се нарека твой син!” Но бащата го прекъснал и казал на слугите си: „Донесете най-хубавата дреха и облечете тоя мой син! Дайте пръстен на ръката му и обуща за нозете му, па заколете угоеното теле, за да се развеселим. Защото тоя мой син мъртъв беше и оживя, загубен беше и се намери!”
Наистина трогателна е тая притча, защото всеки може да открие себе си или своя житейски опит в нея. И родители и чеда знаят какво е да се завърнеш в бащиния дом, след дълги скитания из чужди страни, често пъти враждебни. Родителите, чакащи своите деца да се завърнат и да стоплят сърцата им в самотните им старини, ще видят себе в тази притча и ще състрадават на бащината любов в нея. Скитащите се по гурбет и в чужда среда пораснали техни деца знаят, какво е да се прибереш у дома, където ще те прегърнат любещи ръце и ще се почувстваш отново обичан и толкова очакван. Затова още преди да разберем с разума си значението на тази притча вече го долавяме със сърцата си. А сега нека видим тълкуванието й.
Бащата – това е Сам Бог, а синът – всички ние, Неговите чеда. Напускането на бащиния дом значи скъсване с Бога и отчуждаване от Неговата Църква, а заминаването в далечна и чужда страна – потъването в греха и порока. Свободата от Бога, която мнозина търсят е всъщност свободата от всякакви спасителни ограничения, които Бог е установил, за да пазят самите нас от падения и катастрофи. Но кой родител не би поставил спасителни за чедото си ограничения, които да го пазят в чуждия и враждебен свят? Да, блудният син привидно се освободил от „отеческите окови”, но наред с това загубил своето богоподобие; намерил вместо радост – мъка и тъга, вместо свобода – тежък плен и робство, вместо търсеното доволство – нищета и мизерия. Ограничения в този живот има навсякъде и често те са полезни за нас, защото ни предпазват както от нас самите, така и от външната враждебност. Такива са законите в една страна, такива са пътните знаци и ограничения, такива са обучението в етика и културата на взаимоотношения, които усвояваме още в детството си. Това е и гласът на съвестта в сърцата ни. Нека си представим живота без всичко това? Светът би станал непоносим.
Разпиляването на имуществото е разпиляване на Божиите таланти и непорочност, с които се ражда всеки човек. А собственикът на свинете пък е дяволът; самите свине пък са пороците, чрез които човек почва да служи на Божия противник. И каква е наградата за това слугуване – силно и постоянно неудовлетворение (глад) от живота, който водим и множеството рани, които получаваме без Отеческа защита. По-надолу блудният син нямало накъде повече да слезе.
Но дошъл моментът, в който той все пак се осъзнал дотам, че си направил елементарна, но честна равносметка на своя живот и осъзнал, че спасението и дори физическото му оцеляване е да се завърне отново в дома на баща си; сиреч човекът, който се е отделил от Небесния си Отец отново да се завърне при Него и в Неговия дом - Църквата. А след като осъзнае греха си, човек бърза да се изправи и промени. Малцина обаче намират сили за това, а мнозина остават да се носят в безразличие или отчаяние по течението, докато накрая то съвсем не ги завлече в бездната. Блудния син обаче намерил сили и решимост и тръгнал за дома. Това представлява връщането на падналия грешник, което се изразява в промяна на живота и покаяние.
Баща му като го видял отдалеч се умилил и затекъл да го посрещне. Както бащата от притчата се затекъл да посрещне сина си, така Бог често преваря човека тръгнал насреща Му и отваря Отеческите си обятия още отдалеч. Защото Бог винаги чака нашето завръщане и винаги подпомага това завръщане. А как го подпомага? Понякога щедро ни дава всичко, от което имаме нужда, та дано се сетим да Му благодарим. Друг път ни праща болести и нещастия, та дано в скръбта си да викнем към Него. Често праща на пътя ни най-различни хора, които пряко или косвено също съдействат за нашето връщане към Бога – едни с добротата си, други – с омразата си. По всякакъв начин Бог показва на човека, че Той е неговият най-добър и единствено верен приятел, стига човек да Го приеме за такъв.
И каква е наградата за връщането на блудния син в дома на баща си? Обличането в хубавата премяна – това са благодатните сили, които ни се дават в различните тайнства – в Кръщението, в Изповедта, в Общението с Бога в светото причастие. Пръстенът пък е възстановяването на синовното достойнство на човека, който от жалък роб на сатаната, става отново син Божий. А веселието, за което говори бащата в притчата е веселието, с което грешниците се приемат на Небесата от ангелите и светиите.
Блудният син се разкая и се върна в дома на баща си, където отново бе приет с любов. Всички хора сме малко или много блудни чеда на Бога, но едни осъзнават това и се връщат в Божия дом, а други – загиват, оставайки далеч от Него. Бог е милостив и ако ние решим да скъсаме с греховния си живот, Той ще ни приеме обратно. Дори да ни е трудно и нашето връщане да става бавно, Той и тогава няма да ни остави, но кротко ще ни подпомага в обратния път. В Изповедта пък можем да се разкаем пред Него като блудния син с думите: „Татко, съгреших пред Тебе, но ме приеми отново като Твой син.” Защото и раят и адът са пълни с грешни човеци, но едните са се каели за това през живота си, а другите са се ожесточавали, противейки се на Бога. Затова, докато още имаме време, да побързаме да се завърнем в спасителния Божий дом под покрива на Всевишния, (както се казва в Псалом 90), защото единствено Божият дом е и спасителна ограда и надежден щит, зад които нищо страшно не може да ни се случи.


Разперените на кръста ръце на Богочовека Христос са всъщност отворените обятия, с които Той очаква всички човеци да се върнат при Бога

В категории: Вяра

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
mitetodimov
07.05.2011 14:44:47
0
0
Искам да видите товаhttp://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/1351376/an/0/page/0 което видях аз и все пак да видя как ще реагирате или оцените прочетеното. Типично огледало на българската родопсихология. Отчайващо е да не може да се разбере това прекрасно послание от бога към нас българите. Прочетете наистина много ще ми е интересно да чуя ваше мнение.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки