Да кажем "Простено!Прости!"


Да кажем
Свети мъченик Трифон, чиято памет честваме на 14 февруари
12 Февруари 2010, Петък


В понеделник започва Великият пост, но ден по-рано - на Сиропустна неделя даваме прошка и вземаме прошка, затова й казват Неделя Прошка
Най-голямото зло в живота на хората са враждата, злобата и омразата. Тези страсти тровят човешките отношения и носят тежки, понякога непоносими страдания. Ние, хората общуваме постоянно помежду си. Ако си направим равносметка, ще видим, че в нашия житейски друм има много хора, с които сме се карали - такива, които сме оскърбявали и такива, които на свой ред са ни оскърбявали.


Автор: Десислава Главева

И сами знаем колко тежко е, когато сме във вражда с някого. Тогава ставаме неспокойни, нервни, губим душевния си мир, водим безспирни въображаеми диалози с нашите врагове и чертаем планове как да си отмъстим. Ако пък сами сме жертва на нечия злоба и тогава не е лесно. Нашите врагове ни преследват било с думи, било с дела и правят живота ни „черен”.
Безспорно е, че често се случва да се скараме с някого, тъй като всички сме грешни и немощни човеци. По-важното е сдобряваме ли се след това. Намираме ли сили, ако сме виновни да поискаме прошка? А ако сме невинни да дадем прошка? Често пъти отговорът е „не”. Ето затова, за да ни напомни колко е важно човек да не трови живота си, враждувайки с ближните, Църквата е определила този неделен ден, преди Великия пост да даряваме и изпросваме прошка. Защото не можем да влезем в постното поприще, а после да отидем на изповед и дори да се причастим с вражда в сърцето!
На този ден - Неделя Прошка е най-удобното време да кажем „Простено! Прости!” на всички хора, с които сме били във вражда. Сам Господ говори, че ако не простим на човеците съгрешенията и нашите съгрешения няма да бъдат простени от Него!
В един руски манастир живеели йеромонахът Тит и дяконът Евагрий. Дълго време те имали искрено и чисто приятелство, но станало така, че жестоко се скарали. Нищо не било в състояние да ги помири, въпреки увещанията на другите монаси. Случило се така обаче, че Тит се разболял и бил вече на умиране. Тогава, на смъртния си одър, той пратил да повикат неговия бивш другар Евагрий да се сдобрят. Дяконът обаче високомерно отказал да прости, че дори го и проклел. Другите монаси обаче като видяли, че Тит вече е в смъртна агония, насила докарали Евагрий, за да ги помирят. Тит с мъка се свлякъл в нозете на своя бивш приятел, молейки за прошка. Но Евагрий извърнал глава и казал: „Не ща да се простя с него ни в тукашния, ни в бъдещия живот!” В мига, в който изрекъл обаче тия страшни думи, внезапно паднал на земята и тутакси издъхнал. В същия миг Тит се изправил напълно здрав за огромно изумление на стоящите наблизо монаси. Те ужасени го заразпитвали какво се случило и той разказал следното: „Докато по време на болестта си се гневях на моя събрат видях, че ангелите отстъпват от мене и плачат за гибелта на душата ми, а демоните се радват. Затова пратих да повикате Евагрий да се сдобрим, преди да умра. Когато обаче той отказа да ми прости, един немилостив ангел го удари с пламенно копие и той издъхна. А на мене този същият ангел подаде ръка и ето ме здрав!” Наистина, страшно е човек да враждува с ближните си и така да замине за вечността, защото ожесточението всатанява душата и я погубва. Затова нека, докато сме още на тази земя да побързаме и простим дълговете на нашите ближни, за да бъдат простени и нашите дългове към Бога.
На 14 февруари по стар стил честваме паметта на свети мъченик Трифон. В същия ден по света, а вече и у нас се празнува св. Валентин като покровител на влюбените. В Православната Църква има няколко светци с това име, сред които и чествания от самите католици св. Валентин. Но ще уточним, че този християнски мъченик никога не е бил покровител на влюбените, още по-малко пък на свободната плътска любов. Затова подобно преиначаване делото на християнски светец, е чиста проба богохулство.
На 15 февруари започва Великия пост. Разрешават се храни само с растителен произход и мед. Не бива да се консумират месни продукти и млечни като сирене, масло, кашкавал, извара, сметана и други такива, както и яйца. Риба се разрешава само на Благовещение и на Връбница, а на Лазарова събота – рибен хайвер. Разрешава се употребата на вино, но само на големи празници, в събота и неделя. Но не бива да се забравя и духовния пост, който включва въздържание във всичко - гледането на телевизия, четене на лекомислена литература, прекомерна бъбривост, осъждане на ближните, ходене по купони и прочие неуместни за пост дейности. Добре е християните да усърдстват в даването на милостиня и по-често да посещават богослуженията в храма. Духовният пост наред с физическия засилва всички съпротивителни сили в душата на човека и привлича Божията благодат. С молитва и пост и най-вече с Божия помощ по-лесно се борим с леността, със скуката, с умората, с психическите заболявания и с депресиите. Пак ще повторим старата истина, че докато в миналото българите постеха, не боледуваха. Сега с нарушаването на поста, навлязоха всевъзможни болести. Затова, който има сили, нека се опита да се въздържа през целия пост. Да не забравяме, че трябва също да очистим душите си с изповед пред свещеник, а след това и да се причастим за изцеление на душата и тялото, но да не дръзваме да правим това без изповед!
Първите три дни от Великия пост много християни се опитват да тримерят, тоест да не ядат и пият храна до сряда. Трябва да кажем, че това е правило за монасите в манастирите! Нека християните, живеещи в света се пазят от подобни прекомерни подвизи, които могат да ги докарат до болезнени състояния. Защото много често християни, които в началото тримерят, после въобще спират поста. По-добре да се пости умерено и посилно, но да се изкара целия пост, отколкото да се изпада в крайности и или да не се яде нищо, или да се наруши поста. Затова Първата седмица постът може да е малко по-строг и без олио, както е прието, докато вземем свето Причастие, а след това, както благослови нашия духовен отец. Пак ще повторим, че старите хора, малките деца, бременните, кърмачките, боледуващите от тежки форми на диабет и други болести, при които постът е противопоказен не постят, но пък всички те също могат да се изповядват и причастяват.

Текст под снимката: На Неделя Сиропустна всеки християнин трябва да каже „Простено! Прости!”, за да бъдат молитвите му чути от Бога. В този кадър "Десант" е уловил кмета на Бургас Димитър Николов да целува ръка на отец Захари, на Никулден м.г.. На 8 февруари му се роди трето дете - момче, кметът го кръсти Захари. Да му е живо и здраво!



В категории: Вяра

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки