Така изглежда спреният строеж в кв. "Победа" след натиска на родолюбивата СКАТ ТВ и общинските съветници от групата на Независимите. Строежът на джамията е незаконен, защото изникна и минаре, което трябваше да се извиси с 24-метрова височина
05 Март 2010, Петък
Фундаменталистите от Близкия Изток спряха парите за мюсюлмански храмове, затова е логично да завършим незаконния градеж с минарето като православен, казва министърът-патриот Божидар Димитров Макар че е по-известен като министър без портфейл на българите в чужбина, Божидар Димитров е и шеф на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет. Разговаряме с него за това как ще се разпределят средствата от бюджета, които са предвидени тази година за строеж на църковни храмове и каква е ситуацията с различните религии у нас
Автор: Интервю на Диана Славчева
- Министър Димитров, тези дни до нас достигна добрата новина, че ще подпомогне с парични средства изграждането на новостроящия се храм „Св. Николай Чудотворец“ в най-големия бургаски жилищен комплекс. - Наистина е така. Очакваме да пристигнат при нас следствата от бюджета и веднага ще преведем 50 000 лв. Освен на Бургас, в Сливенска епархия отпускаме средства и за храмове в Созопол, Сунгурларе, Ямбол и с. Българи. Но това е само един транш. Ще има още три транша, с които ще бъдат подпомогнати още някои църкви.
- По някое време се заговори за отделянето на Бургас като отделна епархия от Сливенската митрополия. Докъде стигнаха нещата? - Навремето Бургас е бил гръцка епархия и затова Сливен е бил определен за център на българската епархия в региона. След това Бургас е станал български град, но вече толкова години не може да се пребори да стане епархия. Което не е логично, тъй като в крайморския ни град живеят 300 000 души, а в Сливен – по-малко от 100 000, но...
- А каква е истината за джамиите? Вярно ли е, че те са повече от православните храмове в страната – поне тези, които се строят в последните години? - Това твърдение е малко пресилено. Още като поех този пост, попитах колко джамии са построени в България след т. нар. „години на прехода“. Отговорът е 63. Това е броят на новите джамии. Наистина много стари са реновирани. Защо тогава остава впечатление, че са много повече?! Защото на съществуващите джамии вдигнаха минарета, каквито досега не са имали. И като щръкнат тези „ракети“ нагоре, вече правят впечатление. Друга истина е, че Турция вече не дава пари за тези строежи. Турция сама води борба с джамиите и налага редица ограничения. Когато строяхме двете ни църкви в Одрин, благодарение на нас те си реновираха джамиите. Тогава в Одрин имаше четири действащи джамии. Останалите бяха просто културни паметници. Но като видяха, че ние, българите, за пет семейства християни, вдигнахме две църкви, а тяхната власт не дава, издействаха да си възстановят джамиите поне като паметници на културата.
В Бургас, под натиска на патриотичната СКАТ ТВ и общинските съветници около собственика й Валери Симеонов, се спря строежът на джамията в ромското гето „Победа”, над която трябваше да се извисява 24-метрово минаре.
- Известно ли Ви е с какви пари стартира този градеж ? - Мюсюлманските храмове се строят с пари на ислямски фундаменталисти от Близкия Изток, които минават през петнайсетина канала и накрая идват изпрани тук, но напоследък и с това се приключи, тъй като „спонсорите“ се убедиха, че много вярващи няма. В Крумовградско например преди години се строеше джамия в село, в което беше останал един жител, просто защото имаше кой да плаща за това.
В същото време над 1 100 православни църкви са построени или са в процес на строеж. Нашата дирекция не смогва – ние не строим църкви, ние само помагаме в строителството им. Оня ден ходих в с. Стряма да видя как вървят нещата със строежа на църквата там. Това е село с 4 000 жители, а досега не са имали православен храм. Имат една малка джамийка, построена за едно ромско малцинство от 300 човека. Нищо лошо няма в това – нека да имат и те храм, да се молят. Нали всяка религия все пак внушава някакви ценности, някакъв морал – основно „Не кради“! И те там не крадат. Християните са положили много усилия и се очертава там да има една много красива църква. Как да не им помогнеш?! Дадохме им 30 000 лв. веднага, макар че те няма да им стигнат. В момента в България се строят огромни катедрални храмове – в Ловеч, във Варна, в Бургас... В Созопол пък се строи първата българска църква – всички досегашни храмове в града са гръцки! А що се отнася до джамията в Бургас, сега се чудя дали не може да я преустроим в християнски храм и съм на мнение, че има възможности това да стане.
- В бюджета са предвидени средства и за другите вероизповедания. Има ли за тях кандидати и къде ще се вложат те? - На мюсюлманите сега не сме дали пари, защото нямат легитимен главен мюфтия и просто няма на кого да ги предоставим тези средства. Но от другите вероизповедания даваме пари на Будиската общност в България – 2000 лв., на Арменската апостолическа църква в София – 40 000 лв., на Религиозната общност на евреите – 30 000 лв., на Евангелските баптиските църкви – 5 000 лв., на Съюз на евангелските петдесятни църкви – 5 000 лв.
- А какво стана с т. нар. секти – има ли ги, повече ли или по-малко от преди, противодействате ли им... - Ако изпълняват условията на българския закон, няма проблеми. Те се регистрират у нас като различни вероизповедания. Както стана дума преди малко за будиските църкви например. В България те са две, като едната има странното име „Будиска църква на диамантения кръг“. Когато аз поех вероизповеданията, те бяха 101. Вече са 106. Не ние ги регистриаме, а съдът. От съда ни изпращат готово решение и това ни връзва ръцете. Защото може някои от църквите да са само с двама вярващи, но щом отговарят на българските закони, биват регистрирани. Но общо взето не можем да се оплачем от когото и да било.
Очаквайте в следващия брой как бяха използвани личните дарения на собственика на СКАТ ТВ и в.„Десант“ Валери Симеонов, които той раздаде през м.г. на новостроящите се църкви в Бургаско
Текст под снимка 1: 3 март, 2010 г. Строежът на православния комплекс "Св. Николай Чудотворец в бургаския жк "Меден рудник" е напреднал значително, а стартира на 6 декември 2008 г.
ей,помияри не закачайте министъра ,той ме урежда да си върна 150 000 евро ,къде ги дадох на кумеца на ,,независимият,, ортак ,ей как се полакомих да стана депутатин -купен ,сеа няма как требе да съм ,,независим,,щото пак кинти не ми се дават
2
dk.
06.03.2010 09:06:37
0
0
tip e kato giza na dan kolov,prostak dolen lentyai
1
история
06.03.2010 08:08:12
0
0
Какъв историк ,какъв министър, боже , та той не цени историческите цености и приказва неща които не са за устата на един историк и министър.