След като всяка година зимният сняг ни изненадва „за пореден път“, то тази година това стори и внезапно настъпилото горещо лято. Най-нетърпеливите вече изпънаха снаги по плажовете, но те едва ли се замислят за заразите, плъзнали по нагорещените пясъци.
Част от дебнещите опасности са плод на отходната дейност на масово разпространените в днешно време домашни кучета, отглеждани от почти всяко второ семейство в дворни къщи или най-обикновени панелки.
Какво е предприела в тази връзка най-голямата община
по южното ни крайбрежие - Община Бургас. Въпросът е решен радикално - с наредба е забранена разходката на кучета на охраняемите плажове, нищо, че те са държавна собственост и там общината не би трябвало да може да се разпорежда.
За сметка на това на неохраняемите кучетата могат да си ходят и дефекират на свободна воля, без опасност върху собствениците им да се стовари силата на закона. Разбира се, притежателят на животното е длъжен да изчисти резултата от повика на природата, но както е добре известно, вероятността да станеш свидетел на подобна проява на гражданска съвест е равностойна на шанса да спечелиш шестица от тотото.
Според шефа на дирекция „Опазване на околната среда“ в Община Бургас Павлин Михов тази година са наложени 24 ефективни глоби на нарушители. Съгласно закона наказателните такси са 100 лева – за разходка на куче на непозволено място или без каишка и 50 лева – за непочистен екскремент.
Всъщност с последните изменения на Наредбата за опазване на обществения ред Бургас се превърна (поне в нормативно отношение) в ад за собствениците на този вид домашни любимци. Разходките на животинките е забранено почти навсякъде – в дворовете на учебните и детските заведения, спортните зали и площадки, стадионите, охраняемата плажна ивица, тревните площи на районните паркове и градини.
Това на практика означава, че кучето може да върви само по улиците и алеите, неохраняемите плажове, както и по малкото голи поляни, останали незастроени, в резултат на настъпилата криза. Разбира се, следва да се признае, че в Бургас вече има и две специални кучешки площадки – в к-с „Славейков“ и в парк „Езеро“. Общински съветници и обикновени граждани обаче се питат как някой от далечните квартали „Меден рудник“ или „Долно Езерово” например, ще си грабне псето да го разхожда на място, отдалечено на 10-15 километра.
Иначе Законът за ветеринарномедицинската дейност в това отношение е доста лаконичен: Забранява се разхождането на кучета на детски площадки и на места, обозначени от общините със забранителни знаци. Ни повече, ни по-малко.
В престараването си Община Бургас обаче изпада в правна и управленска немощ. Наредбата й е далеч по-ограничаваща от закона, но администрацията е пропуснала да изпълни изискването за забранителните знаци. Малкото табели, където ги има, направо могат да те „хвърлят в тъча“. На тях е изобразено зачеркнато с червена диагонална лента куче, но надписът гласи „ЗАБРАНЕНО ЗА СВОБОДНО ПУСНАТИ КУЧЕТА“. Т. е. стопанинът спокойно може да си разхожда псето, така както и на всяко друго място – държейки го на каишка. И така наредбата става практически неприложима, а наказателните актове – нищожни и атакуеми в съда.
В крайна сметка, ако приемем, че в Община Бургас правилно са приели тежки ограничения за собствениците на домашни любимци, заради които целият град тъне в кучешки изпражнения, то редно беше и да се помисли как на практика нормите могат да бъдат приложени. Защото резултатът от всичко до тук са познатите ни кръчмарски коментари и възмущения колко е глупав законът и как е невъзможно да се спазва. Поради което и все така ще продължаваме да си я караме, както си знаем.
иронично
Кучето като гларус или шаран
С последните изменения на нормативната уредба в Бургас собствениците на кучета коментират, че домашните им любимци ще трябва започнат да летят, за да не ги глобяват за разходка на забранени места.
Освен това се проучват възможностите и за друг вид кучешки мутации. Тъй като и морската вода все още не била забранена за разходки, стопаните следят с интерес последните открития в областта на генното инженерство, за да разберат има ли начин на кучетата да им пораснат не криле, а хриле - така нямало да им се налага да излизат от водата, за да си поемат въздух. Особено предимство на морето е и че по разбираеми причини се избягва проблема с почистване на кучешките изпражнения.
Нормативната база мълчи какво се прави и ако псето дефекира или уринира, когато се рее из бургаския ефир като гларус.