Истинска съкровищница на десет метра под основите на църквата “Свети Никола” в село Червен брег, община Дупница, откри свещеникът на храма Кирил Василев. Зазидана под бетонна плоча втора църква от времето на турското робство е разположена под съвременния храм. Това разкриха работници, наети да ремонтират храма в селото, които попаднали на бетонната плоча при полагане на метални конструкции на църквата “Свети Никола”, разположена върху песъчлив и податлив терен. Цялата била напукана от действащото в пълна сила свлачище, което обезлюди селото вследствие на подводна река, която минава под него. Отец Кирил с работниците разкопали олтара на
църквата, под който изскочил друг олтар - с икони, стенописи. Никой нищо не е пипал, аз я намерих тази църква. Но не бих искал да се дава гласност. Не за друго, защото няма кой да пази черквата, а тя е обект на кражби. Многократно я разбиваха, почти всичко ценно изнесоха. Като разберат иманярите за находката, кой ще ни опази.
Отец Геогри Палихарски, архиерейският наместник на Дупнишка околия, потвърди за ценната находка и съобщи, че ще извика специалисти по паметниците на културата и от дупнишкия музей, които да направят разкопки. Той потвърди, че всички икони са непокътнати от времето, олтар, свещници, всичко е 90% запазено, сякаш са излети преди дни, а не преди повече от век. Според отец Георги Паликарски, църквата под земята е строена най-вероятно много преди 1856 година. Никой досега не е знаел за нея. Кметът на селото Александър Мавров също отказа подробности от съображения за сигурност, но заяви, че и под двете църкви в Червен брег - както под “Свети Никола”, така и под “Свети Спас”, се крие по един храм. Според мен църквите са строени по правилото не по-високо от един турски фес. Той изрази предположение, че и двете са били зазидани от местните хора с бетон, за да бъдат опазени от опожаряване. Отец Георги Паликарски разкри още, че преди броени дни е попаднал на друга ценна находка. Пак при ремонт е открит тайник в олтара на черквата “Рождество Богородично” в село Дяково. Там в сандък са пазени църковни книги от времето на руската императрица Екатерина Велика.
Свещениците категорично забраниха на репортера ни да снима ценната находка под предлог, че е забранено на обикновени хора да влизат зад олтара на църквата, където се намира съкровищницата. Ако патриарх Максим разпореди, зад олтара за разкопките могат да влязат само по изключение специалисти мъже, но не и жени, каза отец Паликарски, който смята, че трябва да има нов вход на подземната църква, който да не минава през олтара на сега действащата.