В миналия брой на ДЕСАНТ в публикацията „Ще стане ли Перперикон Шекспирова драма“ стана дума за предстоящото изграждане на „Туристически център Перперикон“ и неговото спряно финансиране. Освен по програма ФАР, се оказа, че има сключени договори за 100 % финансиране и от държавния бюджет. Поинтересувахме се каква е тяхната съдба в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Става въпрос за три различни договора – за строителство и консервация с изпълнител „Екса“ АД, София; също за строителство, но с изпълнител „Перперикон-2008“, Хасково и договор за строителен надзор с фирма „Агроводинвест“, София,
чийто срок за изпълнение е не по-късно от 30 ноември 2011 г. От отговора, изпратен до нас от дирекция „Европейска координация, връзки с обществеността и анализи“ при МРРБ, става ясно, че след министерството е стартирало процедура по прекратяване на въпросните договори и респективно финансирането на строително-реставрационните работи на обекта в Перперикон, поради липсата на одобрени инвестиционни проекти и констатиране на незаконно строителство и редица други нарушения на строителния процес от ДНСК.
Интересното е, че един от споменатите контрагенти по тези договори – „Агроводинвест“ ЕАД, е 100 % държавно притежание. Едноличен собственик на нейния капитал е Министерството на земеделието и горите. Тя е създадена от две структури на това министерство и се явява приемник на бившата негова Главна инвеститорска дирекция. Странно е как такъв икономически субект се е компрометирал до такава степен, че да му бъде прекратен договорът с държавна институция. Що се отнася до една от другите фирми-изпълнителки по тези договори – „Екса“ АД, то не й е за първи път да работи на обекти на археолога Николай Овчаров. С нейна помощ са извършени консервационно-реставрационните работи на археологическия комплекс Ахридос, който се намира на 2 км от Перперикон. А също и реставрацията на тракийското светилище в с. Татул, която, според мнението на представители на археологическата гилдия, е извършена по най-безобразен начин с използване на газобетонни блокчета ИТОНГ и фриволно възстановяване на зидове там, където им падне, а не на автентичните им места. Но пък от фирмата успешно са прибрали за тази си работа отпуснатите по програма ФАР пари.
Хубавото в случая е, че все пак някой реагира на вихрещите се безобразия в такива култови археологически обекти като древния Перперек (нека си го наречем с автентичното му име, а с не с погърченото от Овчаров Перперикон) и поне засега е спрял кранчето на пълноводното изтичане на средства за съмнителни строително-монтажни работи.