България се поклони на Божигробската икона на Света Богородица


България се поклони на Божигробската икона на Света Богородица
. Божигробската Икона на Пресвета Богородица
28 Юли 2010, Сряда


Хиляди хора се поклониха на Иерусалимската Божигробска икона на Пресвета Богородица, която беше на посещение у нас от 16 до 21 юли т. г. в Пловдив. Без да обръщат внимание на ужасния пек и продължителното стоене пред храма с часове, хората търпеливо се редяха на дългата опашка, която през изминалите денонощия така и не намаля. В митрополитската катедрала „Св. Марина” пристигаха християни от цяла България и от чужбина. Всеки идваше с вярата, любовта и надеждата, че Божията Майка ще чуе молитвата му и ще изпроси Божие благословение за него и семейството му и никой не си тръгна огорчен, разочарован или недоволен.



Автор: Десислава Главева

Божигробската икона на Пресветата Дева, която иначе стои в храма на Гроба Господен в Иерусалим, бе донесена в България от клирици на Иерусалимската патриаршия – архиепископът на Йопия Дамаскин и архимандрит Модест. Тя пристигна у нас на 16 юли и пред нея в централната част на града бе отслужен тържествен молебен, а след това проведено и литийно шествие. Гости на събитието, чийто домакин бе Пловдивска Митрополия и нейният митрополит Николай, бяха Цариградският патриарх Вартоломей и много духовници от целия православен свят.

Тази икона е сред най-големите съкровища от Светите Земи. Тя напуска храма в Иерусалим само на големи празници с разрешение на Светия Синод на Иерусалимската Патриаршия. За пътуването й до Пловдив е бил издаден специален документ за българските християни, като този жест е голямо благословение за нас и знак за братските отношения между двете Църкви-сестри.

Служители от МВР, които дежуряха на смени, за да охраняват поклонението, споделиха, че хората били търпеливи и не създавали проблеми, а дори и да имало по-нервни сред тях, веднага щом се озовавали в двора на храма, се успокоявали и спирали да роптаят. На полицаите най-много им тежала жегата, но чувствайки благословението на Божията Майка, намирали сили да изпълняват задълженията си, които този път били сред най-приятните за тях.

След влизане в храма, християните се покланяха на Чудния Богородичен Образ и получаваха за благословение копие от Иконата и допряно до нея памуче, раздавано от любезните, макар и уморени вече свещенослужители, които денонощно бяха на своя пост. На излизане миряните отдаваха почит и на частица от мощите на св. Марина, донесена у нас от Светогорския Ватопедски манастир и също получаваха иконичка с образа на светицата и осветено от мощите й памуче. Свещниците бяха изнесени вън пред храма и на тях денонощно горяха свещите на поклонниците, сред които имаше от съвсем малки дечица до старци на почетна възраст.

Хората споделяха, че дългото чакане в жегата и пътуването си е струвало и никой не съжаляваше за това. Усмивките по лицата им бяха много повече от друг път и странно как, но в този момент човек чувстваше, че някакви невидими, но здрави връзки го свързват с неговите сънародници, с които дели и тежкото ежедневие и общото минало и неясното бъдеще. Защото най-голямото чудо на Божията Майка се състои именно в това, че Тя успява да направи така, че под Нейния Покров всички да се почувстваме като Божии чеда, а помежду си – братя и сестри, като изпросва от Бога за всекиго от нас сили да носим заедно житейския си кръст.



Опашката пред храма не секваше денонощно

В категории: Вяра

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки