Този пост е установен от Църквата в чест на Успението на Пресвета Богородица. Започва на 1 август, като на този ден е положено да се извършва в храма малък водосвет. Постът е дълъг едва две седмици, но е строг почти колкото Великия пост, защото през него се подготвяме за посрещането на Преображение Господне и Успение Богородично. Поради това риба може да се консумира само на Преображение (6 август). През този сезон обаче на пазара има много плодове и зеленчуци, така че за постещите няма да е трудно да го изкарат целия, а за тези, които досега не са постели това е добър
повод да започнат. Практиката е християните да отидат на изповед още първата седмица и да се причастят на светлия празник на Христовото Преображение. Постът продължава още една седмица, а на 15 август (по нов стил) – неделя е самият празник. Разбира се, тези които желаят, могат да се причастят и тогава, като спазят Православната традиция преди това да се изповядат.
Добре е да се знае, че постът не е диета, а начин да смирим плътта, която постоянно ни тегли надолу, да се научим на самоограничение, което да не зависи от това има ли храна на масата или няма, бедни ли сме или богати. Това е съзнателен, волеви процес, а не принудителен по силата на външните обстоятелства. Телесният пост винаги трябва да се придружава и от духовен, тоест сетивата трябва също да постят. А изповедта е неизменна част от целия постен цикъл, защото тогава се каем за лошите си дела, претегляме ги на везните на Божия съд и след като те не отговарят на Евангелските заповеди, редно е да се освободим от тях. След като сме очистили телата с пост и душите с изповед, можем вече да вземем Свето Причастие. Никой не бива да дръзва да се причастява без изповед, защото така си навлича осъждане от Бога!