Почитаме и нашия светец Иоан Рилски Чудотворец


Почитаме и нашия светец Иоан Рилски Чудотворец
Църквицата, в която първоначално е бил гроба на преподобни Иоан Рилски
21 Август 2010, Събота


На 18 август по нов (31 стар) стил празнуваме също така и успението на светия наш отец Иоан Рилски Чудотворец. Закрилникът на България е роден през 876 г. в село Скрино. След като родителите му умират, той напуска света и се отдалечава в близкия манастир, където приема монашески постриг. По-късно по Божие повеление той напуска и това място и след време се заселва в Рила планина. Подвизава се в продължение на 50 години.



Автор: Десислава Главева

Към края на дните си устройва монашеска обител, а на първите монаси там оставя написан и своя Завет, в който им завещава да пазят Светата Православна вяра и да се трудят за Царството Божие. Този Завет е изложен на мястото на неговото успение, а мъдрите му слова стигат със своята боговдъхновеност до всяко християнско сърце.

Малко преди самата си смърт, Преподобният се отдалечил на пусто място, за да се подготви в тишана за най-важното събитие в човешкия живот – смъртта. Преди кончината си се простил със своите събратя, легнал сам в изкопания от него гроб и предал Богу дух. Не след дълго, гробът му бил откопан и се оказало, че тялото му почива нетленно и благоуханно, затова монасите извадили светите мощи за поклонение на Божия народ. Те първо били занесени в Средец, откъдето през 12 в. унгарският крал Бела ІІІ ги взел и занесъл в своята столица Гран (днешен Остергом), но не след дълго се наложило да ги върне обратно в България по заръка на самия светец. От Средец цар Асен пък ги пренесъл в Търновград, откъдето в 15 в. те били най-после върнати в Рилския манастир за радост на рилското монашеско братство и където почиват до днес. Очевидци свидетелстват се, че по време на комунистическия режим безбожната власт на няколко пъти се опитала да махне мощите от манастира, но св. Иоан не позволил това да се случи.

„Заветът на св. Иоан Рилски” и част от Чудесата, които Преподобният е извършил и продължава да извършва, могат да се намерят в сборниците, издавани от братството на Зографската Света обител.

Из „Заветът на свети Иоан Рилски”

„Моля ви, чедца мои, които в Господа съм събрал, моля ви, не пренебрегвайте наставленията на вашия отец. Преди всичко, завещавам ви да пазите Светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие, както я приехме от светите отци, без да се отдавате на чужди и различни учения.”

„А най-много се пазете от сребролюбивата змия, защото сребролюбието е корен на всички злини, според апостола, който го нарича второ идолослужение. Ако прочее, имаме безсъмнена надежда в Бога, Той не ще ни остави лишени от нищо, защото сам Той казва: "Ако жена би забравила своите чеда, то Аз не ще ви забравя."

„Ако ли пък се намери някой измежду вас, който сее плевели, раздори и други съблазни, такъв веднага го отстранете отсред вашето събрание, за да не се обърне това на разяждаща живеница, според Апостола, и да не се разпространи злото между добрите, и да не би някой корен на горчивина да прорасте нагоре, да направи пакост и чрез това да се осквернят мнозина.”

„Поучавайте се в Господния закон ден и нощ, прочитайте често отческите книги и се старайте да бъдете подражатели на светите наши отци”.

„Новопросветените люде от единокръвния свой народ утвърждавайте във вярата и ги наставлявайте да изоставят непристойните езически обичаи и злите нрави, които дори и след приемането на светата вяра поддържат. Но те вършат това поради простота и заради това се нуждаят от вразумение.”

„Аз, смиреният и многогрешен Иоан, първи жител на Рилската пустиня, подписвам със своята ръка и потвърждавам гореказаното.”




В категории: Вяра , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки