В края на миналата седмица в столицата се проведе Националното литийно шествие под наслов „Образование за духа и доброто бъдеще на нашите деца" . Участниците в него се обърнаха с искане към всички отговорни фактори за законодателни промени с цел възстановяване на конфесионалното обучение по религия в задължителната подготовка на децата и учениците в България. Светият
синод предложи в задължителната предучилищна подготовка да се изучава и вероучение. В тази връзка председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева изнесе данни, че през миналата учебна година само 3 хиляди ученика са посещавали часове по вероучение като свободно избираема подготовка, докато 20 хиляди деца в същото време са избрали да учат мюсюлманска религия.
Свои мисли по повод разразилата се в общественото пространство дискусия по този повод сподели пред „Десант“ водещият на предаването „Изгнаници клети“ по телевизия СКАТ Михран Бохосян:
„Признавам, че не съм толкова ревностен християнин, въпреки че като дете учих вероучение. Но официалното ни възпитание след 9 септември 1944 г. ме насочи към материализма и престанах да вярвам в различните мистерии, залегнали в Стария и Новия завет. Последвалите обаче почти 45 години на социалистическа идеология ме доведоха още тогава до мисълта, че общочовешкият християнски морал тотално се срина, като категориите за добро и за зло се сведоха само до класовата борба. Израснаха поколения със съмнителен морал и за съжаление това днес се задълбочава все повече. Съвременните млади хора нямат понятие дори и от Десетте Божи заповеди, които стоят в основата и на християнския, и на юдейския, и на мюсюлманския даже морал. И ако все пак още се намират родители и баби, които водят наследниците си на черква, то те ги учат само дотолкова, колкото да знаят да се прекръстят и да запалят свещ пред някоя икона, без да разумяват защо.
Затова и съм убеден, че е крайно време да се въведе вероучението като задължителен предмет в училище. Преобладаващата част от българския народ изповядва християнството. Чрез поучителните разкази за живота и делата на Иисус Христос и мъдрите притчи от Стария завет в крехките детски души християнството насажда добродетели, които стават пътеводни правила в живота им. Подрастващите вникват в смисъла на общуването с Бога – т. е. с доброто начало; разбират защо съществува институцията Църква и осъзнават за какво се пристъпва в Божия храм. Тези часове ще осветлят залитанията на привържениците на някои крайни екстремистки течения и секти, проповядващи антихуманни идеи като джихад, самоубийства и отричане на нормалния живот. Ще запознаят учащите се и с другите основни световни религии. Всичко това ще спомогне за възпитаването на младото поколение в толерантност и взаимно зачитане, но преди всичко – във висок морал и отговорност пред самия себе си и обществото, а също и ще издигне пред него бариера спрямо изкушенията на тютюнопушенето, алкохола, опиатите и безразборния секс“.