Да има ли час по религия


Да има ли час по религия
Поповете поведоха литийното шествие, но оставиха училището да им свърши работата и да вкара подрастващите в храмовете
08 Октомври 2010, Петък


В края на миналата седмица в столицата се проведе Националното литийно шествие под наслов „Образование за духа и доброто бъдеще на нашите деца" . Участниците в него се обърнаха с искане към всички отговорни фактори за законодателни промени с цел възстановяване на конфесионалното обучение по религия в задължителната подготовка на децата и учениците в България. Светият




синод предложи в задължителната предучилищна подготовка да се изучава и вероучение. В тази връзка председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева изнесе данни, че през миналата учебна година само 3 хиляди ученика са посещавали часове по вероучение като свободно избираема подготовка, докато 20 хиляди деца в същото време са избрали да учат мюсюлманска религия.

Свои мисли по повод разразилата се в общественото пространство дискусия по този повод сподели пред „Десант“ водещият на предаването „Изгнаници клети“ по телевизия СКАТ Михран Бохосян:

„Признавам, че не съм толкова ревностен християнин, въпреки че като дете учих вероучение. Но официалното ни възпитание след 9 септември 1944 г. ме насочи към материализма и престанах да вярвам в различните мистерии, залегнали в Стария и Новия завет. Последвалите обаче почти 45 години на социалистическа идеология ме доведоха още тогава до мисълта, че общочовешкият християнски морал тотално се срина, като категориите за добро и за зло се сведоха само до класовата борба. Израснаха поколения със съмнителен морал и за съжаление това днес се задълбочава все повече. Съвременните млади хора нямат понятие дори и от Десетте Божи заповеди, които стоят в основата и на християнския, и на юдейския, и на мюсюлманския даже морал. И ако все пак още се намират родители и баби, които водят наследниците си на черква, то те ги учат само дотолкова, колкото да знаят да се прекръстят и да запалят свещ пред някоя икона, без да разумяват защо.

Затова и съм убеден, че е крайно време да се въведе вероучението като задължителен предмет в училище. Преобладаващата част от българския народ изповядва християнството. Чрез поучителните разкази за живота и делата на Иисус Христос и мъдрите притчи от Стария завет в крехките детски души християнството насажда добродетели, които стават пътеводни правила в живота им. Подрастващите вникват в смисъла на общуването с Бога – т. е. с доброто начало; разбират защо съществува институцията Църква и осъзнават за какво се пристъпва в Божия храм. Тези часове ще осветлят залитанията на привържениците на някои крайни екстремистки течения и секти, проповядващи антихуманни идеи като джихад, самоубийства и отричане на нормалния живот. Ще запознаят учащите се и с другите основни световни религии. Всичко това ще спомогне за възпитаването на младото поколение в толерантност и взаимно зачитане, но преди всичко – във висок морал и отговорност пред самия себе си и обществото, а също и ще издигне пред него бариера спрямо изкушенията на тютюнопушенето, алкохола, опиатите и безразборния секс“.



В категории: Традиции , Коментари , Вяра , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки