Известният гръцки археолог проф. Николаос Муцопулос, който има голям принос в изследването на българското минало, получи на тържествена церемония в понеделник почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Във връзка с разкопките, които ученият провежда на остров Св. Ахил, където се знае, че е умрял нашият именит владетел, той написва книгата „Базиликата „Свети
Ахилий“ в Преспа“, но ръкописът досега е издаден единствено у нас и вижда бял свят само на български език. Текстът е преведен от заместник ректора на университета в Пловдив – доц. Запрян Козлуджов.
Впрочем, освен българската, нито гръцката, нито международната научна общност проявява някакъв интерес към неговите разкрития. Така и от гръцка страна никой не се наема да издаде неговите изследвания. Не е за вярване, но поне властите в Гърция са поставили надпис на гръцки и английски на гроба в „Св. Ахил“, на който е упоменато, че това е „Гроб на Самуил – цар на България“.
Професорът започва разкопките на острова в малкото Преспанско езеро още в средата на миналия век. Мястото представлява едно живописно райско кътче, където природата е запазена почти в девственото си състояние. Човешкото присъствие се изчерпва само с малкото рибарско селище, обитавано от десетина жители. Възрастните от тях твърдели пред учения, че тук е погребан някакъв патриарх, чийто жезъл още стои прав, и никой не смеел да припари до лобното място на българския владетел.
Освен неговия гроб, археологическият екип, воден от Муцопулос, открива и гробовете на сина му Гаврил Радомир, както и „цялото семейство на българския цар“. Автентичността на самуиловите тленни останки е установена по откритата фрактура на лявата лакътна кост, зараснала накриво, според както сочат историческите извори, след раняване през 997 г. в битката при Сперхей. Благодарение на открития му череп и направената възстановка по него, днес можем да видим в Музея по антропология при БАН точно как е изглеждал един от най-великите български царе.
Гръцкият професор Муцопулос, който всъщност е завършил „Архитектура“, е подпомогнал извършването на архитектурното оформление на Стария Пловдив. Той е „Доктор хонорис кауза“ и на СУ „Св. Климент Охридски“ и почетен член на Атинската, Неаполската и Българската академия на науките. Почетен гражданин е на много гръцки градове и е носител на мвожество други почетни отличия.