Странните решения на варненския общински съвет в последната година от мандата продължават с пълна сила. „Десант” вече писа за продажба на изключително атрактивен имот в Морската градина, с площ 2.4 декара, изтъргуван за скромните 1.4 млн. лв. В последните дни обаче градусът на общинската вакханалия се покачи неимоверно.
Удоволетворяват се всякакви искания,
изказват се абсурдни мотиви, търсят се законови вратички. Шампион засега е комисията по архитектура към общинския съвет, която неочаквано влезе в тандем с.... Росен Плевнелиев. Да, същият усмихнат, благ и приветлив министър, сочен за отличник в правителството на ГЕРБ.
Комисията и Плевнелиев бръкнаха в една от най-дълбоките рани на града - свлачищата. Във Варна, където брегът непрекъснато се движи, хората погубват имотите си, а кметът и съветниците реват, че нямат пари за укрепване, бе решено да падне строителното вето върху два терена от свлачището „Св. Никола”. Предложението дойде от министерството на регионалното развитие и благоустройството, а съветниците така и не разбраха какво ще се строи там. Но го подкрепиха,
основно с гласовете на ГЕРБ.
Ясно е, че сесията следващата седмица ще потвърди решението.
„Св. Никола” е не просто свлачище. То е активно и много опасно свлачище. То тръгна няколко пъти последните месеци и общинският експерт Олег Колев проглуши небесата как било рисковано да се строи там, какви били тия хора, които вдигали сгради и т.н.
Сега Колев беше тих, благ и инвеститорски конструктивен. Той разясни, че досегашната строителната забрана засягала много голяма територия, трябвало да бъде по-малка, и ако имало канализация, можело да се строят обекти. И тъй като на двата парцела щял да бъде направен канал, че и дренаж, проблемите отпадали. Опозиционни съветниците се опитаха да опонират, че
не може да се решава на парче,
един път да се забравя строителство, друг път да се разрешава и т.н. Но гласовете им останаха нечути. Тъй комисията вдигна ветото върху два парцела. Колев дори се опита да оправдае Плевнелиев – през годините и върху други терени от свлачищната зона са издавани разрешения за строеж, но това ставало с директно решение на министерството. Сега то дори имало добрината да попита варненската община.
В цялата ситуация обаче има един прелюбопитен детайл. Той е със задна актуалност и трябва да бъде припомнено, за да се види
истинското лице на „прекрасния” министър
Плевнелиев. Строителното вето върху свлачищните зони датира от 1997 г. Издадено е от тогавашният регионален министър Евгени Чачев. Миналата година се разгоря голям скандал с разрешителните, които община Варна издаде на ТИМ за вдигане на сгради под свличащия се скат в Морската градина (проектът „Алея първа).
Въпреки, че бе одобрил предварително дейностите, Плевнелиев не посмя да поеме отговорността и шумно прехвърли топката към кмета Кирил Йорданов. И каза, че никой не може да строи там, тъй като е в сила заповедта от 1997 г.
Сега обаче се оказа, че същата тази заповед спокойно може да се вдигне частично. Стига министерството да поиска. Както в казуса с „Алея първа”, така и днес министерството дава зелена светлина. Различното сега е, че Плевнелиев просто отправя питане и към общинския съвет – връзва си гащите. Което показва, че е станал по-опитен и хитър, но е все такъв
приятел на застрояването.
Комисията по архитектура взе и още едно прелюбопитно решение. За него Плевнелиев няма вина, но пък може да му се наложи да се намесва в бъдеще. Пловдивският бизнесмен Георги Гергов се сдоби с право да строи на първа линия в курорта „Слънчев ден”, който притежава. Законът за крайбрежието специално е написан за такива като Гергов – уж изрично забранява градежи в т.нар „зона А”, но в същото време, пак изрично, ги разрешава. Стига да са с ниска плътност, голяма зеленина и т.н.
Любопитно е, че община Варна и Гергов отдавна с в конфликт покрай митичния Търговски дом в центъра на града (т.нар. „Дупка”). Поне официално. От топлото отношение на общината към инвестиционните му намерения личи, че
враждата е предимно на думи.
Фестивалът на общинското безобразие продължи и в комисията по собственост и стопанство. Четири имота на стойност 5 млн. лв. бяха сложени на тезгяха. Ще ги вземе купувач, който на за същата стойност ще вдигне сграда на училище „Васил Левски” в квартал „Аспарухово”. Имотите са в хубави, престижни (единия е в комплекс „Св. Св. Константин и Елена”) и по отиграната вече схема струват доста повече от 5 млн. лв.
А до изборите има цели 10 месеца. Какво ли още очаква Варна?