„Село Дебелт съществува още от времето на Римската империя, когато е било с името Деултум в границите на колония Флавия.“ Това е въвеждащото изречение в Уикипедия за историческото селище, в което се намира единствената проучена в Европа средновековна митница. Тук е и един от първите символи на българска държавност – граничния вал Еркесията. А откритите в Националния археологически резерват „Деултум-Дебелт“ печати на висши византийски
сановници само потвърждават стратегическото значение на древния митнически комплекс.
Реставрираният и консервиран археологически обект се намира в община Средец, само на 20-тина километра от Бургас, вдясно от шосето, на влизане в селото. Достъпен е за посещение и снимки, а малко предварителна информация за него в интернет само може да допълни впечатленията на място.
Разкопките се вписват чудесно в примерен туристически маршрут по Южното Черноморие. По-любознателните пък сигурно биха поискали да включат в разходката си и откритата и реставрирана преди 6 години средновековна базилика, в която се предполага, че княз Борис I е приел християнската вяха и новото си име.
И тогава любопитният турист ще преживее огромно разочарование.
Оказва се, че „входната врата на християнството в България“, храмът, съхраняващ историческата памет на страната ни, е толкова строго охраняван, че там дори и пиле не може да прехвръкне.
Средновековната базилика, свързана с името на Борис I се намира в двора на позападналия металургичен комбинат „Промет Стиил“ АД. Заводът е собственост на руска групировка, с особен поглед върху културните паметници.
Още на портала на комбината груби охранители заявяват, че влизането зад бариерата е строго забранено. Както и посещението на базиликата. Имало, всъщност, някакъв регламент, желаещите да я видят да направят официално запитване към ръководството на „Промет стиил“ поне седмица по-рано. Което обаче пак не е гаранция за получаване на пропуск, уточняват служителите на входа.
Иначе през 2005 година от същото това приватизирано предприятие разпратиха прессъобщения до всички медии със следния текст: „Откриването на митническия комплекс е събитие от особена важност, защото демонстрира една обновена традиция на взаимодействие между бизнеса и културата – “Промет Стиил” АД и Исторически музей - Средец. На територията на металургичното предприятие е експониран един културен паметник, съхраняващ историческата памет на България. Реставрацията и консервацията на храма са инициирани и финансирани от завода и са проведени под ръководството на специалистите от Исторически музей – Средец.“
Заводът даже платил за табела, побита в близост до храма. На нея старателно е изписано, че „След като хан Крум превзема Дебелт и Месемврия през 812 г., границата между България и Византия минава точно оттук. От това място България получава ежегодния си данък от Византия, а през втората половина на ІХ век е изградена и църквата. Предполага се, че в нея цар Борис приема името Михаил."
Пет месеца след шумното откриване на археологическия обект, пиар с него си направи и президентът Георги Първанов. На 30 септември 2005 г. той дръпна прочувствено слово за празника на Средец и похвали социалната политика на „Промет стиил“ (към днешна дата в завода текат поголовни съкращения). Даже изрази надежда, че средновековният исторически паметник „с гордост ще бъде показван и на българи, и на европейци“.
Това историческо наследство обаче май за последно бе показано на него. След което – заключено за външни очи.