Проект "Новото тракийско злато" подкрепя биофермери от Източните Родопи финансово и чрез обучения, заяви координаторът на проекта, финансиран от Холандия Ива Тончева. Двама фермери от Маджаровска община вече са получили средства да приведат стопанствата си в съответствие с биологичните стандарти, както и да създадат условия за демонстрация и обучение на други фермери.
Автор: Златина Стоянова
Eдиният от тях е изградил в село Тополово моделна ферма с 34 хектара обработваема площ, която се използва за демонстрации на биологични практики и за обучения по биоземеделие. В нея през 2010 г. се състоя открит Ден на биоземеделието в Източни Родопи, който ще бъде организиран и през следващите три години, разказа Ива Тончева.
Други 160 фермери са получили подкрепа под формата на информация (пет информационни дни в пет Източно-родопски общини) и седем курса по биологично растениевъдство, пчеларство, животновъдство, производство на билки и растителна защита.
В рамките на проекта 34 фермери кандидатстваха за финансова подкрепа по Оперативна програма „Развитие на селските райони”. „Новото тракийско злато” e петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, изпълняван от холандските природозащитни организации АРК и Авалон, които имат голям международен опит в проекти за опазване на околната среда и биоземеделието. Финансиран е от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата в страната благотворителна лотария, която подпомага 75 неправителствени организации, работещи за по-честен и по-зелен свят. Биопродукти от Източните Родопи, както и най новият продукт с марката на проекта „Новото тракийско злато” – туристическа карта на района, са били представени на международната селскостопанска изложба АГРА в Пловдив.
Проектът участва със свой щанд за втори път, заяви Ива Тончева. По време на изложението доц. Владислав Попов, представител на проекта, е давал безплатни съвети на биофермерите. На щанда са били изложени мед, билки и тахан, произведени по биопродуктова технология в Източните Родопи.