Със съпругата ми имаме лихвоточки, правоимащи сме, има ни по списъците, но оттук нататък не знаем какво да правим,
за да ни компенсират. Та въпросите ми са следните: 1. Доколкото разбрах, трябва да направим нотариален акт за покупко-продажба /или предварителен договор/, че купуваме апартамент /или част от него/ на стойност колкото е общата стойност на лихвоточките на мен и съпругата ми. Така ли е? Покупко-продажбата ще се извърши от родителите на съпругата ми, пък ние ще сме купувачите.
2. Въобще трябва ли предварителен договор или може направо нотариален акт за покупко-продажбата при положение, че сделката ще се извършва от роднини и няма какво толкова да се уговаряме ? 3. Стойността на апартамента, която трябва да упоменем, цялата ли трябва да бъде или само колкото е равностойността по лихвоточки? 4. И след като направим нотариален - акт какво следва по-нататък?
Станко Бойчев, Доспат
Уредбата на лихвоточките се съдържа в Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове (ЗУПГМЖСВ).
На първо място трябва да знаете, че за да използвате лихвоточките, трябва да сте картотекиран като нуждаещ се от жилище и да сте включен в списъка с правоимащите.
След като сте картотекиран като нуждаещ се, може да пристъпите към покупката на жилище. Във вашия случай предварителен договор не е необходим. Достатъчно е да сключите договор за покупко-продажба в нотариална форма.
Важно е да знаете, че в нотариалния акт за покупко-продажба трябва задължително да упоменете, че ще се ползва компенсация по реда на Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове, например: "Сделката се извършва при условията на ЗУПГМЖСВ, и КУПУВАЧЪТ ще ползва правата по ЗУПГМЖСВ". Ако не го сторите, ще ви се наложи да направите нотариален акт за поправка, който става неразделна част от акта за покупко-продажба.
Цената на придобиване трябва да е минимум левовата равностойност на лихвоточките, които притежавате. Искайте поне 2 оригинални екземпляра от нотариалния акт, защото след това единият остава в общината!
След покупко-продажбата трябва да подадете декларация до постоянната комисия в общината, към която прилагате и единия оригинал на нотариалния акт, след което ви остава да чакате изплащане на сумата.