Кога апартаментът е съпружеска имуществена общност?
15 Декември 2011, Четвъртък
Бях съсобственик на 1/20 идеални части от парцел, отреден за строителство. Заедно с останалите съсобственици
продадохме парцела на строителна фирма. След построяването на жилищната кооперация строителната фирма ми издаде акт 16 и ми даде разрешение за ползване на строеж: жилищни сгради.
Може ли това да се тълкува като съпружеска имуществена общност (СИО) и при подялба на имущество при развод, апартаментът да се дели 50:50 между двамата съпрузи. Правя уточнението, че продажбата и разрешението за ползване са се случили по време на брака.
Стойка Добрева, Павликени
Съгласно чл. 18 от действащия Семеен кодекс (СК) режимите на имуществените отношения между съпрузите са:
1. Законов режим на общност;
2. Законов режим на разделност;
3. Договорен режим.
Законовият режим на общност, известен още като СИО, се прилага, когато встъпващите в брак не са избрали режим на имуществените си отношения, както и ако са непълнолетни или ограничено запретени.
Ако апартаментът е придобит по време на брака, както става ясно от изложението във въпроса ви, то той попада под режима на СИО.
Следва да имате предвид, че режимът на имуществените отношения може да бъде променян по време на брака, като промяната се отбелязва в акта за сключване на граждански брак и в централен електронен регистър на имуществените отношения на съпрузите към Агенцията по вписванията.