Имот се дели само с договор


Имот се дели само с договор
04 Януари 2012, Сряда


С брат ми сме съсобственици на недвижим имот, който желаем да поделим доброволно. Интересува ме каква е процедурата за това?
Иван Георгиев, Стара Загора



Доброволната делба е начин за прекратяване на съсобствеността върху една вещ. В случая това е недвижим имот, който може да се раздели, но само въз основа на постигнато съгласие между всички съделители.

Възможни са няколко варианта на доброволна делба:
- В случай че разпределянето на съсобствената вещ не предполага възникване на спор между съделителите и не изисква правенето на взаимни отстъпки, отношенията се уреждат с договор за доброволна делба. На практика това са ситуациите, в които предметът на делбата е реално поделяем и може да бъде обособен в имуществено равностойни дялове, равни на броя на съделителите.

Съгласно чл. 35, ал. 1 от Закона за собствеността (ЗС) договорът за доброволна делба се сключва в задължителна писмена форма с нотариална заверка на подписите.

Страни по договора за доброволна делба могат да бъдат както физически, така и юридически лица, между които е налице съсобственост по отношение на определена вещ. Съделителите - физически лица, следва да са дееспособни - те трябва да са пълнолетни и да не са поставени под запрещение.

- В случай че предмет на делбата е съсобствена вещ, която не може да бъде поделена по описания по-горе начин, с цел да се избегне възникването на правен спор, отношенията между съделителите се уреждат със спогодба. По своята същност спогодбата е договор, регламентиран в чл. 365-367 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).

Когато неин предмет е доброволна делба на недвижим имот, тя се сключва задължително в писмена форма с нотариална заверка на подписите (чл. 35, ал. 1 ЗС). Установеният от законодателя принцип е, че всеки от съделителите получава срещу своето участие в съсобствеността парично изравняване на неговия дял, което  в практиката е и често срещана възможност.

Както договорът за доброволна делба, така и спогодбата имат вещно правно действие по отношение на вещта или вещите, предмет на делба, и прехвърлят собствеността върху тези вещи.
- Друг възможен вариант е по силата на постигнатото от съделителите споразумение, на един от тях да бъде предоставено правото на собственост върху съсобствената вещ, а в полза на другия съделител да бъде учредено право на ползване върху вещта.

В този случай ще намери съответно приложение на вече описаната задължителна писмена форма с нотариална заверка на подписите съобразно чл. 35, ал. 1 от ЗС.
Договорите за делба на недвижими имоти подлежат на вписване съгласно чл. 112, б. "г" ЗС, вр. с чл. 4, б. "г" от Правилника за вписванията (Пвп).

В специални закони са предвидени някои ограничения при доброволната делба съобразно вида на недвижимия имот:
- Когато предмет на доброволна делба са урегулирани поземлени имоти, следва да се спазва задължителното изискване за минимални размери на всеки обособен имот, установено с чл. 19, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ). При извършването на делба на такъв тип имоти, реално обособените части от тях не могат да бъдат с размери, по-малки от определените в чл. 19, ал. 1 ЗУТ, намалени най-много с 1/5 (чл. 19, ал. 3 ЗУТ).

- Съгласно чл. 202 ЗУТ, вр. с чл. 147, ал. 1, т. 1 ЗУТ, доброволна делба на съсобствена сграда или жилище е допустима единствено, ако обособените дялове или части отговарят на одобрени за това инвестиционни проекти, като това обстоятелство се удостоверява от общинската (районната) администрация.

- Съгласно чл. 72 ЗН, при разпределянето на съсобственото имущество не се допуска разделянето на нивите на части, по-малки от 3 дка, на ливадите - на части, по-малки от 2 дка, и на лозята и овощните градини - на части, по-малки от 1 дка.
Доброволната делба ще бъде нищожна, в случай че при нейното извършване бъде изключен някой от съсобствениците (чл. 75, ал. 2 ЗН).

Същият ще бъде и ефектът на делба,  в която заедно с останалите съсобственици вземе участие и несъсобственик на вещта. В тази хипотеза е налице договор за покупко-продажба, който следва да бъде извършен в установената  форма за действителност - нотариален акт.

Консултациите не изключват, а предполагат последващи консултации с адвокат.


В категории: Кантора Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки